Zobacz zdjęcia:
To już 27. edycja Konkursu Wieńców Nagrobnych, pod hasłem „żołnierska pamięć”, którą organizuje tarnowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Na rynku w Tarnowie można było spotkać uczniów i przechodniów, którzy oceniali 11 prezentowanych wieńców nagrobnych biorących udział w konkursie. O tym, czym dla uczniów jest ten konkurs oraz żywa lekcja historii opowiedział Filip Rymanowski, który wraz z kolegami oceniał i zbierał głosy oceniających wieńce
-Zdecydowanie historia jest kluczowym elementem. Sam jestem na profilu z rozszerzoną historią. Dla mnie nasza przeszłość jest podstawą do budowania przyszłości. Czymś dzięki czemu będziemy mogli w przyszłości razem umacniać nasz kraj, również w obecnej sytuacji politycznej. Sam pomysł tej akcji organizowanej przez PTTK jest bardzo dobrym pomysłem. My tutaj właśnie z kolegami z komisji zbieramy te głosy. Myślę, że to jest też idealny przykład dla reszty społeczeństwa jak to powinno wyglądać, żeby młodzież się angażowała w to, że historia jest naszą podstawą, i że powinniśmy na niej budować przyszłość.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dziś (8.) listopada podczas Małopolskiego Złazu Patriotyczno-Turystycznego. Wieńce zostaną złożone na mogiłach spoczywających w Łowczówku żołnierzy – m.in. walczących w Legionach Józefa Piłsudskiego.
Wiceprezes tarnowskiego oddziału PTTK Stanisław Kornaś mówił na co zwraca uwagę podczas oceniania wieńców.
-Naturalność. Materiały, które można znaleźć w naszych lasach, w naszych parkach. Wykorzystane są tutaj żołędzie, liście zeschnięte. Jest to tak pięknie skomponowane w całość. Wyrażają tę piękność, powiem więcej, wyrażają wdzięczność dla tych żołnierzy, którzy brali udział w bitwie pod Łowczówkiem. Oddając głos na wieniec miałem wyrzuty sumienia, bo one są wszystkie ładne, ale mogłem oddać tylko jeden głos.
Bitwa pod Łowczówkiem została stoczona przez I Brygadę Legionów, która walczyła po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 22-25 grudnia 1914r.