Odkrywali sekrety starówki i zdobywali sądeckie denary. Gra terenowa na rocznicę lokacji Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

gra terenowa denery033

Zobacz zdjęcia:

gra_terenowa_denery001

Zdjęcie 1 z 56

Uczniowie sądeckich szkół eksplorowali zakamarki sądeckiej starówki. Odkrywali miejsca, historie i legendy związane z Nowym Sączem. Gra terenowa, którą zorganizował dla nich Pałac Młodzieży była wprowadzeniem do przypadającej w piątek (8.11) 732. rocznicy lokacji miasta.

Sędziwój w ratuszu, rycerz przy ruinach zamku, a koło bazyliki święta Małgorzata. Aktorzy przebrani za postaci związane z Nowym Sączem wskazywali uczniom sądeckich szkół ważne punkty na mapie miasta. Gra terenowa, chociaż w zmienionej odsłonie ma już drugą edycję.

W poprzednim roku, akcja odbywała się w weekend i brały w niej udział całe rodziny. Tym razem do zabawy zostały zaangażowane dzieci i młodzież ze szkół w Nowym Sączu, aby tak poznawać ważne historie, ale też legendy związane z miastem.

– Pierwszy próbujemy swoich sił w takiej grze. Możemy nauczyć się czegoś nowego o naszym mieście. Gra jest w stylu podchodów. Byliśmy już u zegarmistrza, w ratuszu i przy kapliczce szwedzkiej. Gra jest ciekawa, bo można nauczyć się nowych rzeczy.

Uczniowie uczestniczyli w grze w dwuosobowych zespołach. Poruszali się wedle mapy, na której oznaczone były m.in. ruiny zamku, biblioteka czy bazylika św. Małgorzaty. W każdym z tych miejsc trzeba było wysłuchać opowiadania, a później odpowiedzieć na pytania i zdobywać „Sądeckie Denary”.

Cel był jeden. Żeby młodzi sądeczanie poznawali ważne historie, postaci, ale też legendy związane z miastem.

– O to chodzi, żeby w trochę inny sposób, połączony z fajnym spacerem po naszym pięknym mieście odkryć te niezwykłe historie. One podane na lekcji historii czy języka polskiego w szkole byłyby może mniej zapamiętane, a po takiej wędrówce i spotkaniu postaci historycznych, myślę, że lepiej to zapadnie w pamięć i serce

– mówi Milenia Małecka Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz został oficjalnie lokowany na prawach magdeburskich 8 listopada 1292 roku przez Wacława II Czeskiego. Ta data jest co roku honorowana różnymi obchodami.

Już jutro władze miasta zapraszają na Mszę św. w bazylice św. Małgorzaty o godz. 11.00. Oprawę wokalną zapewni Joanna Albrzykowska-Clifford.

Tradycyjnie rusza też Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS. W cyklu zaplanowanych jest sześć wydarzeń, które odbywać będą się w Małopolskim Ośrodku Kultury Sokół.

Exit mobile version