Uczniowie tarnowskiego liceum upamiętnią zmarłą sybiraczkę

Wiatr Partyka

fot. Beata Malec-Suwara / Tarnowski Gość Niedzielny

Mija rok od śmierci Stanisławy Wiatr-Partyki. W tarnowskiej katedrze zaplanowano uroczystości upamiętniające sybiraczkę, poetkę, pedagog i wychowawcę młodzieży.

Msza św. w jej intencji zostanie odprawiona w piątek 8 listopada o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie.

O godz. 13.15 w XVI Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica w historycznym budynku II LO (obecnie XVI LO), gdzie Stanisława Wiatr-Partyka przez wiele lat była pedagogiem i wychowawcą młodzieży.

Na godz. 14.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zaplanowano monodram Julii Sikory z MOK w Dębicy pt. 'Zapomniana melodia’ w reż. Dominiki Migoń-Madury. Został on stworzony w oparciu o wiersze i wspomnienia zmarłej sybiraczki

Spektakl został wyróżniony III nagrodą podczas finału Turnieju Teatrów Jednego Aktora 'Sam na Scenie’ 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku.

Stanisława Wiatr-Partyka wygłosiła tysiące prelekcji o Sybirze, Katyniu, Wołyniu. Była prezesem Rodzin Katyńskich i Związku Sybiraków. Współpracowała z naszym radiem. W latach 1993-1997 współtworzyła ok. 200 audycji radiowych 'Tobie, Polsko”, które były emitowane na falach diecezjalnego radia RDN.

Za swoją działalność i twórczość została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżem Zesłańca Sybiru, Pro Memoria, Krzyżem Drugiej Obrony Lwowa nadanym przez Miasto Zawsze Wierne Rzeczpospolitej, Srebrnym Medalem Opiekuna Pamięci Narodowej, Nagrodą Literacką im. J. Mackiewicza za rok 2014 i innymi. Jako pierwsza została nagrodzona tarnowską Szablą Niepodległości.

Stanisława Wiatr-Partyka urodziła się w 1930 roku w Nieświeżu, w województwie nowogródzkim. Była Honorową Obywatelką Nieświeża. Jej ojciec był więźniem Kozielska i Ostaszkowa, zamordowanym w Twerze. Wraz z matką została wywieziona do Kazachstanu, z zesłania – do Polski powróciła w 1946 roku.

Zmarła w zeszłym roku w wieku 93 lat.

 

Exit mobile version