Sądeczanie ratują miejskie nekropolie [ZDJĘCIA]

ratumy sadeckie nekropolie5

ratumy_sadeckie_nekropolie5

Zdjęcie 1 z 5

W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny sądeczanie licznie odwiedzają groby bliskich. Dodatkowo to okazja, aby wesprzeć inicjatywę ,,Ratujmy Sądeckie Nekropolie” swoimi datkami do puszek.

,,Ratujmy Sądeckie Nekropolie” to akcja, którą wspólnie organizuje kilkanaście lokalnych organizacji. Wolontariusze już po raz 23. zbierali pieniądze na odnowę zabytkowych i zniszczonych grobów. Jakub Królczyk ze stowarzyszenia Orion, który stał z puszką na cmentarzu przy ul. Lwowskiej podkreślił, że akcja od lat cieszy się zaangażowaniem sądeczan.

– Przez to, że to istnieje już wiele lat, ludzie się nauczyli, widząc tę puszkę, znając tę ,,markę”, wiedzą, że jest to godne zaufania i warto to wspierać. Wszystko co trafia do puszki, trafia na tę inicjatywę. Zainteresowanie jest naprawdę duże i widać, że ludziom zależy na odnowieniu sądeckich nekropoli. Właściwie, to co minutę ktoś podchodzi i wrzuca nawet większe kwoty. Mam wrażenie, że jest lepiej niż w tamtym roku.

Słowa wolontariusza potwierdzają opinie ludzi odwiedzających sądeckie nekropolie, którzy jednym głosem przyznają, że inicjatywa jest potrzebna i warta wsparcia.

– Warto, żeby odnawiać te stare groby, żeby było łatwo. Nam też kiedyś odnowiono nagrobek, to bardzo szczytny cel

– przyznało małżeństwo wrzucające datek na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.

– Takie programy są bardzo dobre, bo szczególnie na miejskich cmentarzach jest wiele pięknych grobów, ale są bardzo zaniedbane i warto coś z tym zrobić

– dodała jedna z kobiet odwiedzających sądecką nekropolię.

– Warto o to dbać, bo to są świadectwa naszej historii, szczególnie tej sprzed II wojny światowej

– podkreśliła kolejna Sądeczanka.

– Jest dużo starych grobów, którymi nikt już się nie opiekuje i w większości są to zabytki, więc trzeba to jakoś ochronić

– zauważyła kobieta wspierająca akcję na cmentarzu przy ul. Rejtana.

,,Ratujmy Sądeckie Nekropolie” to nie tylko troska o pomniki i grobowce. To przede wszystkim pamięć o tych, którzy tu leżą – mówi Jerzy Gałda, przewodnik PTTK zaangażowany w akcję.

– To kawał naszej historii, a jednocześnie to historia którą nadal tworzymy. Musimy dbać o zabytki i tę historię. Wiele z tych zabytkowych grobowców to małe dzieła sztuki, które należy odnowić i przekazać następnym pokoleniom. Część wizualna, czyli nagrobki to część pamięci o tych osobach, które spoczywają w tych miejscach.

Każdy, kto wrzucił datek do puszki otrzymał pamiątkową kartkę, na której mógł zobaczyć efekty renowacji przeprowadzonych dzięki inicjatywie, a także zdjęcie grobu, któremu jest potrzebna szybka i poważna naprawa.

Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Po raz 23. będą kwestować na cmentarzach

Exit mobile version