,,Ratujmy Sądeckie Nekropolie” to akcja, którą wspólnie organizuje kilkanaście lokalnych organizacji. Wolontariusze już po raz 23. zbierali pieniądze na odnowę zabytkowych i zniszczonych grobów. Jakub Królczyk ze stowarzyszenia Orion, który stał z puszką na cmentarzu przy ul. Lwowskiej podkreślił, że akcja od lat cieszy się zaangażowaniem sądeczan.
– Przez to, że to istnieje już wiele lat, ludzie się nauczyli, widząc tę puszkę, znając tę ,,markę”, wiedzą, że jest to godne zaufania i warto to wspierać. Wszystko co trafia do puszki, trafia na tę inicjatywę. Zainteresowanie jest naprawdę duże i widać, że ludziom zależy na odnowieniu sądeckich nekropoli. Właściwie, to co minutę ktoś podchodzi i wrzuca nawet większe kwoty. Mam wrażenie, że jest lepiej niż w tamtym roku.
Słowa wolontariusza potwierdzają opinie ludzi odwiedzających sądeckie nekropolie, którzy jednym głosem przyznają, że inicjatywa jest potrzebna i warta wsparcia.
– Warto, żeby odnawiać te stare groby, żeby było łatwo. Nam też kiedyś odnowiono nagrobek, to bardzo szczytny cel
– przyznało małżeństwo wrzucające datek na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.
– Takie programy są bardzo dobre, bo szczególnie na miejskich cmentarzach jest wiele pięknych grobów, ale są bardzo zaniedbane i warto coś z tym zrobić
– dodała jedna z kobiet odwiedzających sądecką nekropolię.
– Warto o to dbać, bo to są świadectwa naszej historii, szczególnie tej sprzed II wojny światowej
– podkreśliła kolejna Sądeczanka.
– Jest dużo starych grobów, którymi nikt już się nie opiekuje i w większości są to zabytki, więc trzeba to jakoś ochronić
– zauważyła kobieta wspierająca akcję na cmentarzu przy ul. Rejtana.
,,Ratujmy Sądeckie Nekropolie” to nie tylko troska o pomniki i grobowce. To przede wszystkim pamięć o tych, którzy tu leżą – mówi Jerzy Gałda, przewodnik PTTK zaangażowany w akcję.
– To kawał naszej historii, a jednocześnie to historia którą nadal tworzymy. Musimy dbać o zabytki i tę historię. Wiele z tych zabytkowych grobowców to małe dzieła sztuki, które należy odnowić i przekazać następnym pokoleniom. Część wizualna, czyli nagrobki to część pamięci o tych osobach, które spoczywają w tych miejscach.
Każdy, kto wrzucił datek do puszki otrzymał pamiątkową kartkę, na której mógł zobaczyć efekty renowacji przeprowadzonych dzięki inicjatywie, a także zdjęcie grobu, któremu jest potrzebna szybka i poważna naprawa.
Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Po raz 23. będą kwestować na cmentarzach