W pierwszym tygodniu listopada mamy okazję zyskiwać odpusty zupełne, które można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące.
Aby w ten sposób pomóc duszom czyśćcowym przede wszystkim trzeba chcieć taki odpust zyskać, wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego, czyli obiecać sobie silne dążenie do świętości poprzez walkę z grzechami.
– Odpusty, jakie można zyskać w najbliższych dniach są następujące. Jeden odpust w Dzień Zaduszny ( czyli od południa 1 listopada aż do północy 2 listopada) za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy Ojcze Nasz i Wierzę. Trzeba spełnić także zwyczajne warunki zyskania odpustu. Ponadto codziennie od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych –
mówi rekolekcjonista ks. dr Tomasz Rąpała.
Trzeba również wypełnić zwyczajne warunki zyskania odpustu: spowiedź sakramentalna, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego ( np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo lub inna modlitwa).
Te trzy warunki mogą być wypełnione na wiele dni przed 1 listopada lub po 8 listopada, choć jeżeli nie ma przeszkód, to wypada, aby Komunia i modlitwa w intencjach Ojca Świętego były odprawione w dzień nawiedzenia cmentarza lub kościoła czy kaplicy.
Codziennie można zatem zyskać tylko jeden odpust zupełny.
– Ponadto Kościół udziela odpustu cząstkowego, który można zyskać każdego dnia w ciągu roku ( nawet wiele razy dziennie) i ofiarować za dusze w czyśćcu. Czyny pobożne obdarzone takim odpustem to: nawiedzenie cmentarza i tam modlitwa za zmarłych, pobożne odmówienie zatwierdzonych modlitw za zmarłych, a są to Jutrznia lub Nieszpory z brewiarzowego Oficjum za zmarłych oraz dwie krótkie modlitw : Wieczny odpoczynek i Dobry Jezu.
Do zyskania odpustu cząstkowego nie jest wymagana Komunia św. ani spowiedź, ani modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wystarczy wykonanie dzieła i przynajmniej skrucha serca. Dlatego warto odwiedzać cmentarz i modlić się za zmarłych przez cały rok.