To tu mieszały się kultury, wyznania i ludzkie losy. Stary Cmentarz w Tarnowie ma bogatą historię

IMG 1097

Zobacz zdjęcia

IMG_1096

Zdjęcie 1 z 5

Ponad 3 hektary terenu, na którym spoczywa ponad 76 tys. osób. Stary Cmentarz w Tarnowie kryje wiele ludzkich i kulturowych historii. Wiele razy przebudowywany, płynęła tamtędy rzeczka, były mosty, kwatery ewangelików, a nawet groby żydowskie.

Wzniesiono także kaplicę Sanguszków, najbardziej okazałą budowlę, która góruje nad innymi nagrobkami. Przekraczając bramę cmentarną, każdy staje się równy, bez względu na to czy był znany czy mniej znany – podkreśla dr hab. Tadeusz Mędzelowski z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem i wymienia osoby pochowane na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce.

-Jest kwatera zasłużonych, zwana też kwaterą legionistów, którzy w marcu 1863 roku, Bitwą pod Grochowem przedostali się do zaboru rosyjskiego. W wyniku odniesionych ran zmarli w tarnowskich szpitalach. Pogrzeby tych legionistów, miały charakter manifestacji patriotycznych. Tu leży dziadek pana młodego z 'Wesela’ Bonawentura Rydel, o którym pan młody mówi '[…] mego dziadka piłą rżnęli… Myśmy wszystko zapomnieli’. Tu spoczywa ksiądz Franciszek Leśniak autor tej pieśni biesiadnej na zakończenie roku 'Upływa szybko życie’.

Cmentarz Stary wpisany do rejestru Państwowych Zabytków w Krakowie, decyzją z dnia 18 czerwca 1997 r. Cmentarz na Zabłociu, na takim przedmieściu założono go z końcem XVIII w., należy do najstarszych cmentarzy w Polsce. Powstał po rozbiorach Polski i edykcie cesarza austriackiego Józefa II z 1784 roku, który nakazywał zniesienie cmentarzy przy kościołach wewnątrz miast i zakładanie nowych poza osiadłościami. Edykt cesarza reformatora przymuszał do grzebania zmarłych bez trumien, w płóciennych worach, przesypywanych wapnem, zakazywał stawiania pomników… na szczęście szybko o tym zapomniano. Najwcześniejszy, odnotowany w kronice bernardyńskiej, pochówek “na powszechnym cmentarzu na Burku” to złożenie do mogiły dnia 23 XI 1788 roku śp. Ojca Mansweta Hartika – bernardyna.

 

Exit mobile version