To będzie budynek na miarę XXI wieku. W Brzesku zaprezentowano projekt Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Technicznych i Branżowych.
Nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek umożliwi naukę zawodów w dziedzinie mechatroniki oraz prowadzenie specjalistycznych szkoleń branżowych. Obiekt ma być wykorzystywany zarówno przez uczniów, studentów, jak i zdobywających dodatkowe kwalifikacje pracowników. Mówił o tym w audycji Słowo za Słowo starosta brzeski Andrzej Potępa.
– To będzie placówka edukacyjno- naukowa służąca uczniom naszych szkół w branży mechatronicznej, ale również mamy partnerów z biznesu, ze świata nauki, ponieważ partnerem projektu jest Akademia Górniczo-Hutnicza, są to także firmy. Będą miały one możliwość podniesienia kwalifikacji swoich pracowników, jeśli chodzi o mechatronikę. Chcemy wybudować super nowoczesny budynek. Będzie tam pięć pracowni wyposażonych w najnowszy sprzęt mechatroniczny, aby ktoś, kto będzie się tam kształcił, idąc do zakładu był na bieżąco.
Jednym z ciekawszych rozwiązań, które zostaną wykorzystane, jest taka lokalizacja części instalacji i urządzeń obsługujących budynek, aby były one widoczne np. przez fragmenty przezroczystych ścian. Pozwoli to na uczenie się nawet podczas oczekiwania na zajęcia.
– Mamy na ten cel 16,5 mln zł. Po swojej stronie musimy znaleźć 3,5 mln. Już jest przygotowany projekt i w tej chwili procedowanie jest pozwolenie na budowę. Chcemy rozpocząć budowę na wiosnę i liczymy, że do końca przyszłego roku ten budynek wraz z wyposażeniem będzie gotowy.
Będzie to drugie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności dotyczące mechatroniki.
Przy planowaniu zastosowano rozwiązania służące ochronie środowiska. Przewidziano wykorzystanie kolektorów słonecznych i magazynu energii. Woda deszczowa będzie ponownie wykorzystana do spłukiwania toalet, podlewania i utrzymania czystości. Wewnątrz przewidziano wentylację z odzyskiem ciepła. Będzie też system zarządzania budynkiem, który pozwali na automatyczne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją czy oświetleniem dla optymalizacji zużycia energii.
Jak ustalono podczas prezentacji projektu budynku lista sprzętu szkoleniowego ma być jeszcze konsultowana z przedstawicielami przemysłu – partnerami BCU. Dzięki konsultacjom Branżowe Centrum Umiejętności zaoferuje programy, dostosowane do rzeczywistych potrzeb, co zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy.