Tarnowska policja bierze udział w ogólnopolskiej akcji 'Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problemy krzywdzenia dzieci.
Tylko od stycznia tego roku do września policja wszczęła aż 292 procedury 'Niebieskiej Karty”. Do tego dochodzą jeszcze sprawy kierowane przez inne instytucje takie jak ośrodki zdrowia czy pedagogów, więc na dziś takich procedur może być znacznie więcej.
Mł. asp. Kinga Siedlecka z Zespołu Patologii i Nieletnich Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie prowadzi prelekcje dla dzieci w szkołach, jak radzić sobie z przemocą czy to fizyczną, psychiczną czy internetową, ale zwraca się również do nauczycieli, żeby podpowiedzieć jak odpowiednio reagować na taką przemoc.
-Staramy się zwrócić uwagę na to, że nie ma żadnej akceptacji, jeżeli chodzi o krzywdę dzieci. Często są to pytania dotyczące problemów na terenie szkoły, czyli że koleżanka, kolega źle się do nich odnosi. Czasami zdarzają się jakieś sytuacje przemocowe po zajęciach. Zdarza się sytuacja, gdzie czasami jest im ciężko przyznać, że dotyczy to bezpośrednio ich osoby, więc często mówią to w imieniu starszego kolegi lub koleżanki.
Jak podkreśla policjantka, nie należy odwracać głowy kiedy słyszymy lub widzimy, że dochodzi do przemocy wobec dzieci.
-Z tego miejsca chciałabym zaapelować, że każde tego typu zgłoszenie, każda tego typu pozyskana przez nas informacja, czy od osoby anonimowej czy często są to osoby, które przychodzą na komisariat, rozmawiają, czy z oficerem dyżurnym, czy z dzielnicowym i przedstawiają problem, to taka informacja jest dogłębnie analizowana, do każdej podchodzimy indywidualnie. Nie ma się co bać tego typu zgłoszeń. Wychodzimy z takiego założenia, że lepiej czasami coś nad wyraz zinterpretować co się dzieje u sąsiadów, czy gdzieś w okolicy naszego zamieszkania, czy gdzieś w szkole jak jesteśmy nauczycielem.
Akcja zakończy się 19 listopada br., kiedy będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce, będą podświetlane na czerwono. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.