Kolejne osoby inwestują na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Ze względu na zabytkowy charakter miejsca, nie ma możliwości tworzenia tu nowych miejsc pochówku.
Z tego powodu zdecydowaliśmy się na przekazywanie grobów już istniejących tzw. inwestorom – mówiła Radiu RDN Małopolska dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie Maria Wójcik.
– Taką akcję prowadzimy od wielu lat, że przekazujemy do odnowy zabytkowy nagrobek w zamian, jeżeli oczywiście jest taka możliwość, za uzyskanie miejsca do pochówku w przyszłości dla rodziny inwestora. To są osoby prywatne, które w przyszłości chciałyby spocząć na Starym Cmentarzu, bo mają tam rodzinę, bo cmentarz im się podoba, bo nie mają miejsca do pochówku, oczywiście takim osobom przyznajemy miejsca, bo to zabytkowy cmentarz, i jako taki nie możemy wykonywać na nim nowych pochówków.
Na Starym Cmentarzu w Tarnowie jest już kilkanaście grobów, o które zadbali inwestorzy. Wciąż jest jeszcze kilkadziesiąt mogił, które mogą być w ten sposób wykorzystane.
Stary Cmentarz w Tarnowie ma już ponad 200 lat i znajduje się w rejestrze zabytków. Jest jednym z najstarszych cmentarzy w całej Polsce. Najstarsze nagrobki powstały tu końcem XVIII wieku.
Spoczywają tu także osoby, które walczyły o niepodległość w XIX wieku, byli w legionach i Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.
Nad renowacją zabytkowych mogił czuwają członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. Co roku w czasie uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest tu prowadzona kwesta na ten cel. W tym roku kwestować będą także w niedzielę, 3 listopada. Na pozostałych tarnowskich cmentarzach kwesty odbędą się tylko 1 listopada.
Groby, o które nikt nie dba. Maria Wójcik: ”Trzeba tu zmiany prawa”