Zobacz zdjęcia:
W Tarnowie, jak co roku od 31 lat będzie miała miejsce kwesta, organizowana przez Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem. Na odnowę i renowację wciąż czeka ponad 400 nagrobków.
Tarnowska nekropolia jest jedną z najstarszych, starsza od krakowskiego Cmentarza Rakowickiego czy warszawskich Powązek. Podczas ubiegłorocznej kwesty na tarnowskich cmentarzach padł rekord, zebrano 60 tys. złotych, co przełożyło się na konkretne działania, o których mówi Ewa Filipów prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.
-Za zeszłoroczną kwestę odnowiliśmy dwie tablice na murze cmentarnym, od wewnętrznej strony w pasie drugim i jest w trakcie remontu, jeszcze nie skończony remont grobu rodziny Baldinich, też w drugim czasie.
Kim była rodzina Baldinich pochowana na Starym Cmentarzu i jaką funkcję pełniła w Tarnowie?
-Baldini był burmistrzem Tarnowa. Nie był to burmistrz z wyboru. Był to burmistrz z nadania cesarza austriackiego. Mieszkał tutaj, miał 7 dzieci. Właściwie od jego osoby zaczęło się to, że będą w takich miastach jak Tarnów burmistrzowie, a nie tak jak było wcześniej. Ten grobowiec był w stanie był zaniedbany bardzo. Barierki te okalające grobowiec są nowe. Dzisiaj jutro będą tutaj pracować tutaj jeszcze konserwatorzy, co się uda zrobić w tym roku to zrobimy. Reszta będzie musiała niestety poczekać, ponieważ wynikły problemy techniczne, stąd tez opóźnienia.
-opowiedział dr hab. Tadeusz Mędzelowski z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.
Na nowe plany odnowy z tegorocznej kwesty trzeba będzie poczekać, bo nie wiadomo jakie fundusze uda się zebrać. Komitet ma nadzieję, że tarnowianie jak zwykle nie zawiodą. Pomimo coraz większych sum zbieranych podczas kwest, koszty odnowy zabytkowych nagrobków są coraz wyższe. Prezes komitetu przybliżyła jak będzie wyglądać tegoroczna kwesta.
-Będziemy kwestować na Starym Cmentarzu w piątek, sobotę i niedzielę. Myślę, że od 8.00 rano, bo już pierwsi kwestarze tak się zapisali. Jeżeli pogoda pozwoli to nawet do godziny 20.00. Na innych cmentarzach będziemy kwestować tylko 1 listopada od godziny 9.00 do 16.00.
W kweście biorą udział szkoły, osoby prywatne, grupy rekonstrukcyjne, m.in. wataha motocyklistów czy rycerska. Każdy kto chciałby wspomóc kwestę nie tylko pieniężnie, ale także poprzez swój wolontariat wciąż może się zgłaszać, dzwoniąc bezpośrednio do Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, kontakt można znaleźć na ich stronie internetowej.