ZOBACZ ZDJĘCIA:
Tłumy oddały hołd Wincentemu Witosowi. W podtarnowskich Wierzchosławicach odbyły się Zaduszki Witosowe, czyli uroczystości z okazji 79. rocznicy śmierci trzykrotnego premiera Polski.
W wydarzeniu udział wzięli parlamentarzyści na czele z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, samorządowcy, delegacje ludowców z całego kraju i mieszkańcy regionu.
Obchody rozpoczęła Msza św. w wierzchosławickim kościele parafialnym, której przewodził dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. dr hab. Jan Bartoszek.
Podczas kazania wskazywał, że Witos w swoim życiu kierował się wartościami takimi jak Bóg, honor i ojczyzna.
Dodał, że szczególnie ważna w jego życiu była wiara o czym mówił w 30. rocznicę śmierci Witosa ówczesny kardynał Karol Wojtyła.
– Tak o wierze Wincentego Witosa mówił kard. Karol Wojtyła: 'Tę wiarę ten wielki mąż stanu i chłop miał w całym swoim życiu. Nie tylko zabrał ją ze sobą do trumny i ziemi, ale także pozostawił jako testament na progu tej epoki, która się wówczas rozpoczynała. Testament wiary w Boga to testament siły człowieka. Wiedział ten człowiek, który tyle walczył i tyle wycierpiał, że to wiara w Boga jest siła człowieka.’
Dalsza część uroczystości odbyła się na miejscowym cmentarzu, gdzie złożono kwiaty na grobie Wincentego Witosa i jego bliskiego współpracownika Stanisława Mierzwy.
Podczas przemówienia przy grobie Witosa, szef MON wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że podążanie dziś za jednym ojców niepodległości wymaga miłości do ziemi ojczyzny.
– To jest nasze zadanie nr 1, żeby Polska była wielka, musi być w sprawach fundamentalnych zjednoczona. Fundamentalne kwestie to racja stanu, bezpieczeństwo państwa polskiego i pomyślność obywateli. To są te działania, które chronią naszą ojczyznę, chronią granice, ale też powodują, że czujemy się w Polsce bezpiecznie i do tego zapraszam i wzywam.To jest przesłanie nr 1 Witosa o miłości do ziemi ojczyzny.
Jednocześnie przestrzegał, że dzisiejszym zadaniem Polaków jest obrona ojczyzny przed imperium zła, które się odradza.
– Żeby zanieść kolejnym pokoleniom naszych dzieci naszą ojczyznę, musimy ją obronić, tak jak on (Wincenty Witos – przy. red.) obronił ją przed bolszewikami, musimy obronić przed siłami zła, które na Polskę nastają. Atakują nasza granicę, prowadzą wojnę w cyberprzestrzeni, prowadzą akty dywersji i sabotażu. Chcą zburzyć jedność narodowa działając bardzo wprost, a także z ukrycia. Musimy dziś obronić Polskę przed imperium zła, które się odradza. Musimy się zjednoczyć, żeby Polskę bronić.
Po uroczystościach w kościele i cmentarzu odbyło się spotkanie w Centrum Kultury Wsi Polskiej.
Tegoroczne Zaduszki Witosowie były zwieńczeniem obchodów roku Wincentego Witosa, który Sejm i Senat ustanowiły na 2024 rok.