Pierwiastki takie jak selen, arsen czy cynk mają duży wpływ na długowieczność i na ryzyko zachorowania na raka – przekonuje prof. Jan Lubiński.
Znany specjalista z dziedziny genetyki, który prowadzi badania nad wpływem mikroelementów na nasze zdrowie był gościem audycji Bez Skierowania.
Na antenie RDN Małopolska mówił, że wyniki jego prac wskazują jednoznacznie, że przez optymalizację stężeń pierwiastków można wesprzeć zarówno profilaktykę jak i leczenie nowotworów. To oznacza, że możemy doprowadzić do tego, że będzie mniej raków, a pacjenci z nowotworami będą dłużej żyli.
– To nie są pomysły, hipotezy, intencje, życzenia, tylko to są po prostu liczby. I te liczby mówią tak, gdybyśmy przypilnowali dzisiaj stężenia arsenu, selenu i cynku, tak jak to potrafimy, bo arsen można przypilnować dietą, cynk można przypilnować dietą i suplementami, to samo możemy zrobić z selenem, to u kobiet i u mężczyzn raków byłoby mniej o mniej więcej o 85-90 procent! Aż się nie chce wierzyć. A to są dane z tych tysięcy przebadanych przez lata pacjentów.
Naukowiec specjalizujący się w genetyce nowotworów ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi i raka jelita grubego twierdzi, że w zapobieganiu i leczeniu nowotworów kluczową rolę odgrywają testy genetyczne, które pozwalają na spersonalizowane leczenie. Przekonuje, że bez testów DNA nie powinno się rozpoczynać leczenia kobiet z rakiem piersi. Jako przykład podaje bardzo rzadki typ nowotworu z mutacją TP53, który najczęściej występuje u młodych kobiet (przed 30. rokiem życia, a którego nie powinno się naświetlać, bo te kobiety mają nadwrażliwość na promienie rentgenowskie i może indukować kolejnego pierwotnego raka.
Z kolei w przypadku mutacji BRCA1, czyli genu najwyższego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika są sprawdzone przez lata metody leczenia, które gwarantują stuprocentowe wyleczenie.
– To wyjątkowo dobrze widać w przypadku raka piersi. Jak jest mutacja BRCA1 to ona od początku powinna być leczona platynami. Myśmy opisali to leczenie pierwsi w świecie w 2006 roku i mamy tych lat prawie 20 i to są setki kobiet, u których guz się kompletnie cofnął. I one są wyleczone.
Prof. Jan Lubiński mówił także o zaleceniach dotyczących badań genetycznych w rodzinach z historią nowotworów.
W przypadku obecności genu BRCA1, który poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników bardzo ważne są dokładne i regularne badania profilaktyczne oraz zabieg profilaktyczny, któremu poddała się znana aktorka Angelina Jolie.
– To muszą być badania specjalne. USG piersi i mammografia mają małą czułość na poziomie 40 procent wykrycia wczesnego raka. Rezonans magnetyczny piersi ma czułość około 90 procent więc szanse są dużo większe, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie zamyka problemu dlatego, że kilkanaście procent zmian, mutacji, nawet wykrytych na etapie kilkumilimetrowego guza da w momencie diagnozy już przerzuty, a my tego nie chcemy bo jak jest rozsiew to rokowanie jest dużo gorsze. Dlatego jest coś czego specjalnie nie lubimy słuchać, ale prawda jest taka, że na dzisiaj takim najbardziej pewnym sposobem zabezpieczenia kobiety, nie tylko przed wystąpieniem raka, ale wręcz przed zgonem z powodu raka, jest profilaktyczny zabieg.
Prof. Jan Lubiński zwraca uwagę, że można być nosicielem mutacji w genie wysokiego ryzyka raków nawet wtedy, gdy nikt w rodzinie wcześniej nie zachorował, dlatego ważna jest czujność onkologiczna i profilaktyczne badania. Także ryzyko zachorowania u osób z mutacją genową nie jest stuprocentowe, co oznacza że nie każda osoba z tą mutacją zachoruje na raka.
Powtórki audycji Bez Skierowania można posłuchać dziś (czwartek 24.10) o godz. 22.
Audycje 'Bez Skierowania’ można odsłuchać TUTAJ
Prof. Jan Antoni Lubiński przyjechał do Tarnowa na zaproszenie stowarzyszenia Klub Amazonka. W Zespole Szkół Muzycznych wygłosił prelekcję na temat diagnostyki genetycznej w profilaktyce oraz leczeniu raka oraz wpływu pierwiastówna na ryzyko zachorowania na nowotwory.
Prof. dr hab. n. med. Jan Antoni Lubiński – specjalista w dziedzinie patomorfologii oraz genetyki klinicznej. Kierownik Katedry Onkologii i Zakładu Genetyki i Patomorfologii na Wydziale Lekarsko-Biotechnologicznym i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych. Konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej, członek Prezydium Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN (Wydział V Nauk Medycznych). Badacz nowotworów dziedzicznych, m.in. dziedzicznego raka sutka i jajnika oraz dziedzicznego niepolipowatego raka jelita grubego.