Jaka przyszłość katechezy? Będzie podkomisja ds. religii w szkole

religia

Będzie wspólna podkomisja ds. religii w szkole – to efekt obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie dotyczyło m.in. kwestii lekcji religii w szkole i funduszu kościelnego.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił w Pulsie Regionu, że dobrze, że są prowadzone takie rozmowy, bo dotychczas ich brakowało.

– W czasach komunistycznych wtedy tzw. komisja mieszana spotykała się częściej niż po 1989 roku. Niezależnie od rządu, jaki był, więc teraz dobrze, że było spotkanie, rozmowy, możliwość przedstawienia swoich racji. Z komunikatu dowiadujemy się, że Komisja Wspólna postanowiła utworzyć wspólną podkomisję ds. religii w szkole w celu pracy nad rozwiązaniami w tym zakresie.

Tymczasem ostatnie obrady księży dziekanów, które odbyły się w Gródku nad Dunajcem także dotyczyły nauczania religii.

– Wnioski są takie, że trzeba wzmacniać katechezę parafialną, szczególnie sakramentalną, więc przygotowanie dzieci, młodzieży, ale także i rodziców do sakramentu chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania. To także wzmocnienie katechizacji dorosłych, działających w różnych grupach w naszych parafiach.

Księża dziekani omówili koncepcję duszpasterstwa parafialnego w kontekście planowanych zmian w organizacji lekcji religii w szkołach. W planach Ministerstwa Edukacji Narodowej od przyszłego roku szkolnego jest jedna lekcja religii.

Komunikat z posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski

W Warszawie, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 16 października 2024 roku, zebrała się Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Strona rządowa przedstawiła swoje propozycje zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Strona kościelna zapewniła o woli przedyskutowania tych propozycji przez Konferencję Episkopatu Polski i woli dialogu w tej sprawie.

Strona kościelna przedstawiła swoje stanowisko w sprawie nauczania religii w szkole. Strona rządowa zapewniła o woli konsultacji i porozumienia w tej kwestii. Komisja Wspólna postanowiła utworzyć wspólną podkomisję ds. religii w szkole w celu pracy nad rozwiązaniami w tym zakresie.

Strona rządowa poinformowała o swoich głównych pracach, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa państwa i obywateli. Strona kościelna jest gotowa do współpracy z rządem w tym obszarze.

Komisja Wspólna wyraziła wolę dalszego dialogu w relacjach Państwo-Kościół.

Duży protest rodziców uczniów podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Mielcu

Nauczyciele religii protestują w Warszawie. Są tam także przedstawiciele diecezji tarnowskiej

Exit mobile version