’Zło dobrem zwyciężaj!” Te zaczerpnięte z Listu do Rzymian słowa, stały się duchowym testamentem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października przypada 40. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci kapłana, zamordowanego przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.
Słowa 'Zło dobrem zwyciężaj!” inspirują wielu ludzi. W tym gronie jest także ks. Paweł Marzec pracownik Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.
– Gdy miałem 17 lat byłem na parafialnej pielgrzymce w Warszawie, modliłem się przy grobie ks. Jerzego, a zwiedzając pobliski kościół, za ołtarzem zobaczyłem to jego życiowe hasło, napisane w różnych językach 'Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” Rz 12,21. Te słowa mnie zafascynowały, że wykorzystywałem ten skrót z Pisma Świętego w różnych moich hasłach internetowych. Ten cytat mnie fascynuje, widzę to w postaci ks. Jerzego, który potrafił zjednoczyć ludzi w walce o prawdę i dobro, ale nie przemocy.
Wiele osób modli się o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki. Obchody rocznicy odbywają się w Warszawie, gdzie jest grób kapłana i w wielu miastach w Polsce. Jego męczeńska śmierć 40 lat temu stała się symbolem walki o prawa człowieka, a jego niezłomna postawa dodawała odwagi milionom Polaków, szczególnie członkom “Solidarności”.
Trzy dni potrwają mieleckie obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W piątek 18 października o godzinie 18.00 w parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu będzie Msza św. w intencji Ojczyzny.
W sobotę o 18.00 w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu również zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę. Po liturgii będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W niedzielę 20 października o 14.00 w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu zostanie odprawiona Msza św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast o 16.00 w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury odbędzie się koncert 'Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj”.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i pobity 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy SB, a następnie wrzucony do Wisły.
Tego dnia ksiądz Jerzy Popiełuszko podczas spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Bydgoszczy powiedział: 'Módlmy się, abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy’. Były to jego ostatnie publiczne słowa. W drodze powrotnej do domu został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i bestialsko skatowany, a następnie wrzucony do Wisły,
jak zeznali jego oprawcy w tamtej chwili jeszcze żył.
Pożegnanie księdza Jerzego Popiełuszki, które odbyło się przy warszawskim kościele Świętego Stanisława Kostki, było najliczniejszą ceremonią pogrzebową w historii Polski. Od 600 tysięcy do miliona uczestników manifestowało pokój i przebaczenie, co wstrząsnęło po raz kolejny komunistycznym systemem, który przygotował się tego dnia do brutalnej walki z tłumem.
W sprawie skazano trzech oficerów MSW – za torturowanie i zabójstwo Jerzego Popiełuszki oraz ich przełożonego za sprawstwo kierownicze. Do tej pory nie ustalono, kto i kiedy podjął decyzję o zamordowaniu księdza oraz na jakim szczeblu zapadła.
Wywieś biało-czerwoną. Z radiem RDN upamiętnij 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki