’Z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie’ – Straż Gminna o kontrolach kompostowników

kompostownik

Część samorządów w kraju wyznaczyła jesienne miesiące jako czas kontroli przydomowych kompostowników. Urzędnicy sprawdzają, czy taki kompostownik faktycznie znajduje się na terenie nieruchomości oraz czy jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem.

Zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Tarnów, czy mieszkańcy okolic miasta także mogą spodziewać się podobnych kontroli.

Komendant Straży Gminnej Arkadiusz Łucarz przyznaje, że weryfikowany jest prawidłowy sposób składowania bioodpadów, jednak jest to sprawdzane przez cały rok, nie tylko jesienią. Przypomina, że kompostownikiem musi być pojemnik lub podobny element infrastruktury, nie może być to zwykła sterta odpadów:

-To wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest to też doprecyzowane w regulaminie utrzymania czystości na terenie Gminy Tarnów – jest tam jednoznaczny zapis, który mówi o kompostowniku. Jeżeli kompostujemy na pryźmie, no to nie możemy powiedzieć, że jest to kompostownik. To nie jest, według ustawy, sposób, w który powinniśmy właściwie kompostować odpady. Powinien to być obudowany element, albo część działki – to nie może się gdzieś rozchodzić. Prawidłowo, proces kompostowania powinien zachodzić w takim pojemniku, i tak też uczymy mieszkańców, żeby w ten sposób kompostowali odpady.

Takie kontrole nie są jednak przeprowadzane wyrywkowo; komendant zaznacza, że kompostowniki są sprawdzane przy okazji innych interwencji strażników. Zdarzają się wezwania do sąsiedzkich konfliktów – np. do uciążliwego zapachu, który wydobywa się z bioodpadów sąsiada.

-Nasza rola jest taka, żeby mieszkańcom uświadomić, że kompostownik, który stoi zbyt blisko cudzej posesji, może wpływać negatywnie na sąsiednią nieruchomość. Ktoś może odczuwać skutki tej fermentacji, gnicia odpadów, które znajdują się w kompostowniku lub, tym bardziej, jeżeli nie są w kompostowniku a są pryzmowane – wtedy ten odór jest oczywiście większy. Mieszkańcy, na szczęście, podchodzą do tego ze zrozumieniem, wyrozumiałością, bo z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie i też ich problemy rozumieć.

Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Tarnów wynosi w tym roku 35 zł miesięcznie od osoby. W przypadku kompostowania odpadów BIO i zadeklarowania takiego faktu, opłata jest zmniejszana o 6 zł.

Exit mobile version