Będziemy mieli nowego błogosławionego. To misjonarz ze Słotowej koło Pilzna

czuba

Ks. Jan Czuba/fot. Wydział Misyjny

Był dla innych i z innymi – tak o ks. Janie Czubie, tarnowskim misjonarzu, który 26 lat temu zginął na misjach w Republice Konga mówi ks. dr Maksymilian Lelito. Zastępca dyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej, były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej ma teraz nowe zadania – postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Jana Czuby. Mówił o tym w Pulsie Regionu.

Uroczysta sesja otwierająca etap diecezjalny odbędzie się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie 22 października o godz. 12:00. Od pierwszej sesji kandydatowi na ołtarze przysługuje tytuł Sługi Bożego.

– Zapamiętany został jako człowiek, który był bardzo blisko innych, cechowała go duża wrażliwość. W czasach, w których żyjemy, on nam pokazuje pewną drogę Kościoła, również tarnowskiego. To droga miłości społecznej i budowania pokoju. Są miejsca w diecezji, które żyją obecnością ks. Jana, jak Słotowa – miejsce związane z jego parafią, Pilzno, gdzie został ochrzczony, gdzie żyją członkowie jego rodziny, a także Bobowa- miejsce jego posługi duszpasterskiej –

mówił w Pulsie Regionu ks. Maksymilian Lelito.

Zanim Kościół ogłosi, że mamy nowego błogosławionego czy świętego musi być przeprowadzony wnikliwy proces, który zbada życie kandydata na ołtarze. Pierwsza sesja będzie miała charakter modlitewny i prawny. Będzie to m.in. przedstawienie trybunału, który będzie przesłuchiwał świadków. Ponadto zostanie zaprezentowane życie kapłana i jego działalność.

– Zostanie też przybliżona kategoria, czyli droga do świętości, którą pójdziemy pokazując postać ks. Jana Czuby. Jest to heroiczne ofiarowanie życia z motywów miłości. Miłość jest tą główną motywacją kandydata na ołtarze, która prowadzi go do tego, że on w sposób heroiczny oddaje swoje życie. Ks. Jan Czuba jest taką postacią, którego życie pełne ofiarności przedstawimy jako życie dla innych i z innymi.

W tej drodze na ołtarze będzie potrzebny cud za wstawiennictwem ks. Jana Czuby, który dokonał się po jego śmierci.

Osoby, które posiadają informacje dotyczące życia ks. Jana Czuby, a w dalszej perspektywie łask, które przypisywane są jego wstawiennictwu, mogą się kontaktować się z Biurem Postulacyjnym Procesu Beatyfikacji i Kanonizacji ks. Jana Czuby, które mieści się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ul. Piłsudskiego 6 w Tarnowie.

W parafiach będzie też trwała modlitwa o beatyfikację ks. Czuby. W wymiarze diecezjalnym będzie ona miała miejsce każdego 27. dnia miesiąca w Słotowej, rodzinnej parafii kandydata na ołtarze.

Ksiądz Jan Czuba pochodził z parafii Słotowa, urodził się 5 czerwca 1959 roku w Pilźnie. W seminarium pełnił funkcję prezesa kleryckiego koła misyjnego. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1984 roku z rąk biskupa Jerzego Ablewicza.

Ks. Jan Czuba zginął w Republice Konga. Kiedy mieszkańcy wioski, w której posługiwał uciekali przed wojną, on zadeklarował, że zostanie ze swoimi wiernymi aż do końca. Został zastrzelony przez rebelianta.

Cała rozmowa:

Rusza proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Sługi Bożego ks. Jana Czuby

 

Exit mobile version