Górale z Młyńczysk mieli okazję do świętowania. Miejscowy oddział Związku Podhalan doczekał się swojego sztandaru. Poświęcono go w sobotę w kościele parafialnym w Młyńczyskach.
Podczas drugich już Posiad Góralskich w Młyńczyskach zostali przyjęci nowi członkowie tutejszego oddziału Związku Podhalan, który powstał dwa lata temu. Było to wyjątkowe ślubowanie, bo po raz pierwszy nowi członkowie ślubowali przy własnym sztandarze. ,,To dla nas duma’ – mówiła Klaudia Janik-Wojtanowska, prezes oddziału.
– Rolą posiadania sztandaru w głównej mierze jest przywoływanie tradycji chrześcijańskich oraz nawiązywanie do wartości patriotycznych. Na rewersie naszego sztandaru znajduje się dewiza „Bóg, honor, ojczyzna”., jakże ważna w dzisiejszych czasach, kiedy cały świat boryka się z wojnami. Na awersie naszego sztandaru jest wspomnienie św. Jana Pawła II, który tak bardzo ukochał górali i ten teren.
Młyńczyski oddział Związku Podhalan bardzo dynamicznie się rozwija, bo jak podkreślali jego członkowie, rekordowo szybko udało im się zebrać fundusze na własny sztandar, a te są niemałe. W oddziale działa również kapela Sałasioki, a w niej nie brakuje dzieci i młodzieży.
– Chcemy wciągnąć nasze dzieci w te tradycje, żeby tak jak dawniej usiąść przy ognisku i upiec kiełbaskę, zaśpiewać, kolędować. To co nasi rodzicie robili i jak nas wychowywali. Tak samo chcemy dzieci zabierać ze sobą, pokazywać im, zagrać. Muzyka daje dużo radości i odstresowuje
– opowiadał kierownik kapeli, Piotr Duda. A o tradycji, strojach i muzyce góralskiej opowiada jego syn, Miłosz:
– Nasza muzyka jest fajna, gramy różne pieśni. Mnie to cieszy i podoba mi się. Można świętować, wszyscy się z tego cieszą, a mnie też to cieszy. Fajnie jest się ubrać w strój góralski, szczególnie w zimie, bo jest ciepło. W maju jest trochę gorąco, ale najlepiej jest w zimie.
Związkowi Podhalan patronuje św. Jan Paweł II. Jak mówi ks. Stanisław Kowalik, kapelan związku, górali poza kulturą, muzyką i strojami wyróżnia troska o prawdziwe wartości.
– Jak mówi Pismo Święte: na pierwszym planie jest Bóg, jest rodzina i tradycja oraz wartości, którymi żyli nasi ojcowie. To jest to co nas odróżnia. Św. Jan Paweł II mówił, że na górali zawsze można liczyć. Te wartości w dzisiejszym świecie musimy bronić i jako Związek chcemy przekazywać je i dawać świadectwo prawdzie, a więc naszym wartościom i korzeniom.
Górale z Młyńczysk troszczą się także o swoją małą ojczyznę. Co roku związek organizuje konkurs z wiedzy o Młyńczyskach dla dzieci. Górale prowadzą również badania nad historią miejscowości i utrwalają lokalne tradycje, związane ich wsią. Podczas sobotnich II Posiad Góralskich odbyła się także konferencja poświęcona kulturze góralskiej.