Zobacz zdjęcia:
Chociaż uczą się już od 1 października, dopiero teraz przyszedł czas na inaugurację. Oficjalne uroczystości związane z rozpoczęciem nowego roku akademickiego odbyły się w piątek (11.10) w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W tle już wydarzenia nie zabrakło wątku wstrzymanego kierunku lekarskiego, ale też przyszłości uczelni i możliwości uruchomienia szkoły doktorskiej.Rozpoczęło się 27. rok akademicki w sądeckiej uczelni. Uroczysta oprawa, ale też odpowiedni ubiór, czyli togi. Założyli je zarówno profesorowie, jak i studenci, którzy reprezentowali każdy z 30 kierunków uczelni. W tym semestrze w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będzie się uczyć ponad 3 tysiące studentów. Jedna trzecia z nich to osoby, które rozpoczynają dopiero pierwszy rok nauki.
Swój debiut miał też rektor. Pierwszą kadencję rozpoczął w tej roli dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, który mówił m.in. o planach inwestycyjnych.
– W planach rozwojowych uczelni mamy rozbudowę bazy laboratoryjnej i dotyczy to na przykład Wydziału Nauk Inżynieryjnych, gdzie będziemy inwestować w cyberbezpieczeństwo, równie w informatykę. Jeżeli chodzi o Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, oddaliśmy już prosektorium, ale procedowana jest budowa nowego obiektu. Kończymy obiekt trochę futurystyczny Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki, który będzie oddany do końca roku. Oddane będą też strefy relaksu, gdzie studenci będą mogli się odprężyć. Dotyczy to wszystkich wydziałów, ale również akademika.
W tym roku uczelnia nie mogła uruchomić rekrutacji na kierunek lekarski, dlatego, że Polska Komisja Akredytacyjne wydała negatywną opinię. Trwa teraz walka o uruchomienie studiów w przyszłym roku.
– Końcem września złożyliśmy odwołanie do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, odpowiadając na zastrzeżenia wynikające z uchwały PKA i spodziewamy się, że do końca października ta odpowiedź się pojawi. Jeśli będzie pozytywna to kontynuujemy, jeśli negatywna mamy jeszcze ścieżkę odwoławczą. Mogę jeszcze powiedzieć, że studenci drugiego roku rozpoczęli drugi rok studiów. Jest zabezpieczona kadra i infrastruktura.
– podkreślił rektor Józef Ciuła.
W Nowym Sączu będzie można zdobyć tytuł doktorski. Jak mówi dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS, prorektor ds. Nauki i Rozwoju, uczelnia jest na etapie przygotowania się do parametryzacji, która da możliwość uruchomienia szkoły doktorskiej. Są już chętni.
– Absolwenci, którzy kończą studia drugiego stopnia, bardzo często pytają się, kiedy będzie szkoła doktorska. Mamy też takich absolwentów, którzy czekają na możliwość uzyskania stopnia doktora w Nowym Sączu.
Stopień doktora może być przyznawany na dwa sposoby, czyli w ramach ścieżki doktorskiej, ale też ścieżki eksternistycznej co może być szansą dla osób, które są na co dzień zaangażowane w pracę zawodową.
Parametryzacja będzie dotyczyć trzech dyscyplin na czterech kierunkach. Jej wynik poznamy w przyszłym roku.
Warto też dodać, że uruchomienie szkoły doktorskiej otworzy drogę do zmiany statusu uczelni na Akademię Sądecką.