Skuteczność i zwiększenie dostępności. Nowosądecka onkologia ma wejść na wyższy poziom [ZDJĘCIA]

szpital1

Zobacz galerię:

szpital3

Zdjęcie 1 z 3

Oddział onkologii klinicznej Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu ma nową kierownik. Dr. nauk medycznych Agnieszka Słowik planuje zmiany, które mają na celu poprawę i zwiększenie dostępności leczenia dla pacjentów cierpiących na nowotwory.

Agnieszka Słowik to onkolog, dotychczas pracująca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zastąpi dr Roberta Bakalarza, który odszedł ze stanowiska kierującego onkologią w nowosądeckim szpitalu w lipcu tego roku.

W ramach swoich obowiązków nowa kierownik chce wprowadzać zmiany, które usprawnią leczenie pacjentów, a to wymaga zmian już na etapie rejestracji. Według niej potrzebne jest usprawnienie systemu informatycznego.

– Mając małą liczbę miejsc dla pacjentów, musimy nimi gospodarować rozsądnie. Pacjenci, którzy już zakończyli obserwację, nie mogą rejestrować się na wizyty i blokować dostępu pacjentom, którzy bezwzględnie wymagają wizyty, aby rozpocząć leczenie onkologiczne. Kluczem jest tak naprawdę dostęp do leczenia i taki cel chcemy osiągnąć.

Agnieszka Słowik przypomina też pacjentom, aby korzystali z możliwości, które daje im technika, czyli Internetowe Konto Pacjenta, co usprawnia wiele procedur. Wiele zależy też od wcześniejszego przygotowania do wizyt.

Jeśli będzie potrzeba, oddział wprowadzi funkcję koordynatora, który będzie opiekował się pacjentami przybywającymi na leczenie i wskazywał im konkretne kroki. Można jednak już teraz przyspieszyć pewne rzeczy. Tu sporo zależy też od pomocy bliskich osoby chorej.

– Jeżeli pacjent przychodzi przygotowany na wizytę lekarską, wtedy lekarze naprawdę jest w stanie przyjąć więcej pacjentów, bo nie traci czasu na segregację dokumentacji medycznej, bo ona już jest przygotowana w sposób właściwy. My będziemy stopniowo udostępniać wytyczne, jak przygotować się na wizytę do lekarza-onkologa, szczególnie tę pierwszą. W czasie, gdy lekarz przyjmuje jednego pacjenta, to mógłby przyjać dwóch, co docelowo skutkuje większym dostępem do leczenia.

Zespół oddziału onkologii klinicznej ma się też skupić na ciągłym dokształcaniu kadr, aby Nowy Sącz nie był peryferyjnym ośrodkiem medycznym, ale stojącym pod kątem onkologii na tym samym poziomie lub też wyżej, niż inne szpitale w kraju.

Jak zapewnia lekarz kierujący oddziałem chirurgi onkologicznej prof. Andrzej Komorowski, z którym między innymi będzie współpracowała nowa kierująca oddziałem, już teraz tak się dzieje.

Wykonujemy już zabiegi mikrolaparoskopowe np. na wątrobie, a planujemy coraz więcej zabiegów dotyczących leczenia raka piersi – mówi prof Andrzej Komorowski, ale dodaje też, z jakimi nowotworami pacjenci nowosądeckiego szpitala borykają się na teraz najczęściej.

– Operujemy bardzo dużo chorych na raka żołądka i ze zmianami nowotworowymi w wątrobie. Według moich informacji jesteśmy teraz na 3. lub an 4. miejscu w województwie małopolskim, jeżeli chodzi o liczbę zabiegów resekcyjnych wąrtoby we wskazaniach onkologicznych. Wprowadziliśmy też resekcje wielonarządowe w mięsakach, to są bardzo rzadkie schorzenia.

Co ciekawe, pacjentami onkologii w Nowym Sączu w coraz większym stopniu są mieszkańcy nie tylko Sądecczyzny, ale też innych regionów Polski. Niestety skala osób chorujących na nowotwory jest bardzo duża.

Exit mobile version