Wczesne rozpoznanie Mózgowego Porażenia Dziecięcego pozwala na wczesną interwencję – mówi prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk. Kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie była gościem audycji Bez Skierowania.
Na antenie RDN Małopolska apelowała o baczne przyglądanie się noworodkom, bo od wczesnej diagnozy i rozpoczęcia rehabilitacji zależy jakość życia dziecka w późniejszym dorosłym życiu.
Co prawda, nie pozwala ona wyleczyć pacjenta z mózgowego porażenia dziecięcego, natomiast poprawia jego samodzielność.
– Baczne przyglądanie się rozwojowi dziecka i badanie pacjentów z grupy ryzyka rozwoju mózgowego porażenia dziecięcego, pozwala na wczesne rozpoznanie i na wcześnie podjętą interwencję. Polega ona przede wszystkim na rehabilitacji, zarówno tej ruchowej, jak i rehabilitacji funkcji poznawczych. Musimy bowiem pamiętać, że oprócz zaburzeń funkcji ruchu, w mózgowym porażeniu dziecięcym występują również zaburzenia mowy, widzenia, słuchu, niepełnosprawność intelektualna lub padaczka.
Nowoczesna medycyna szuka rozwiązań powstałych problemów. W Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, pod kierunkiem prof. Magdaleny Chrościńskiej-Krawczyk, prowadzone są badania z zastosowaniem komórek macierzystych ze sznura pępowinowego.
Wstępne wyniki są bardzo optymistyczne. Wynika z nich, że zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym przynosi poprawę funkcjonowania w określanych skalach funkcjonalnych u około 60 procent badanych dzieci. Lepsze efekty przynosi terapia stosowana wcześnie i u młodszych pacjentów.
– Przede wszystkim podkreślmy, że komórki macierzyste absolutnie nie są panaceum ani lekiem na mózgowe porażenie dziecięce i nikogo nie są w stanie wyleczyć. Natomiast na pewno mogą pomóc w poprawie jakości życia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Do końca nie wiemy, jak działają komórki macierzyste. Najprawdopodobniej dzieje się to poprzez mechanizm parakrynny, uruchamiający systemy naprawcze w ośrodkowym układzie nerwowym. Pierwsze wyniki medycznego eksperymentu leczniczego, a także badań klinicznych wskazują na poprawę w skalach funkcjonalnych i poprawę zapisu EEG. Są także doniesienia o tworzeniu się nowych połączeń mózgowych u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym po zastosowaniu komórek macierzystych.
Mózgowe Porażenie Dziecięce dotyka ok. 2-3 noworodków na tysiąc urodzeń. MPD to różnorodna grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się. Problemy wynikają z uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub bezpośrednio po nim.
Przyczyną jest wcześniactwo bądź niedotlenienie okołoporodowe
Posłuchaj rozmowy:
Wszystkie audycje Bez Skierowania znajdziesz TUTAJ