Zamiast plastiku – aplikacja na telefon. Legitymacja studencka w aplikacji mObywatel

studencka

fot. mobywatel.gov.pl

Coraz więcej dokumentów nie wymaga już fizycznego noszenia w portfelu – wystarczą ich cyfrowe odpowiedniki. Nie inaczej jest w przypadku legitymacji studenckiej – zamiast plastikowej karty, można korzystać z wersji elektronicznej.

Podobnie jak w przypadku dowodu osobistego czy prawa jazdy, legitymacja może zostać aktywowana w aplikacji mObywatel.

Z takiego rozwiązania mogą korzystać m.in. studenci Akademii Tarnowskiej – zapewnia rzecznik prasowy uczelni, Piotr Kopa.

-To jest taka legitymacja studencka, ale w telefonie. Ten dokument można aktywować poprzez kod QR oraz kod aktywacyjny. mLegitymacja studencka działa dokładnie tak, jak tradycyjny dokument; pokazując ją na ekranie smartfona można potwierdzić, że jest się studentem, skorzystać z wszystkich przynależnych studentom ulg i zwolnień. Można także sprawdzić ważność mLegitymacji studenckiej.

Zapytaliśmy studentów na kampusie uczelni, czy korzystają z tego udogodnienia. Podkreślali, że z cyfrowej wersji dokumentu mogli korzystać jeszcze zanim otrzymali plastikowe karty:

-Tak, jak najbardziej. Legitymacja studencka nie była dostępna od razu po rozpoczęciu roku, więc przy sprawdzaniu biletów czy gdzieś, po odpowiednim zarejestrowaniu, mamy to także w aplikacji. -Czy wygodniejsze jest korzystanie z elektronicznych wersji dokumentów? -To zależy, moim zdaniem się uzupełniają. Jak ma się fizyczną wersję, to zawsze można ją podać do kontroli, ale jak się jej zapomni to zawsze ma się pod ręką wersję cyfrową. -Ja niestety nie mam, nie zalogowałem się jeszcze ani nie poprosiłem o kod.
-Prawa jazdy nie mam, więc nie, ale dowód osobisty i legitymację jak najbardziej. Dzięki temu nie muszę nosić portfela ze sobą, gorzej, jak się telefon rozładuje. Dostaliśmy taki kod aktywacyjny, a z tego co wiem, trwa to krócej niż wyrobienie tej zwykłej, plastikowej legitymacji.

Przypominamy, że studenci do 26. roku życia mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek w komunikacji publicznej – chodzi o ulgowe bilety autobusowe oraz o połowę tańsze bilety kolejowe.

Dodatkowe przywileje nie są regulowane ustawą, ale wiele firm i instytucji, czy też prywatni przewoźnicy, przewidują zniżki dla studentów.

Z elektronicznej wersji legitymacji mogą korzystać studenci tych uczelni, które zdecydowały się na współpracę w tej materii z Ministerstwem Cyfryzacji.

Exit mobile version