ZOBACZ ZDJĘCIA
Seniorzy wiedzą, co robić, gdy ktoś potrzebuje pilnej pomocy medycznej. Podczas spotkania Klubu Dobrze Nastawionych tłumaczyli reporterowi RDN Małopolska, jak sprawnie działać, gdy ktoś straci przytomność.
Październikowe spotkanie klubowiczów dotyczyło zasad udzielania pierwszej pomocy.
– Najważniejsze są pierwsze cztery minuty od wypadku, jeśli jest utrata przytomności, to musimy wiedzieć, jak działać, bo przecież ratujemy ludzkie życie. – Trzeba przywrócić oddech, wykorzystać pozycję boczną ustaloną, to jest bardzo istotne, żeby się nie udusić własnym językiem, a poza tym trzeba wiedzieć, gdzie ewentualnie szukać pomocy. – Jeśli w ostateczności jesteśmy bezradni, to w ostateczności trzeba zadzwonić na 112, a później poprosić o pomoc kogoś z przechodniów, żeby wspólnie ratować poszkodowaną osobę.
Pielęgniarz Konrad Kluzik tłumaczył seniorom, jak udzielać pierwszej pomocy. Korzystając z fantomów, pokazywał seniorom, jak szybko i poprawnie podjąć reanimację.
– Seniorzy na pewno mają wnuki, mają swoje dzieci, chciałbym, żeby zapamiętali, jak fachowo udzielić pierwszej pomocy, żeby się nie bać, nie stresować, żeby po prostu zrobili to dobrze. Tutaj taka zasada, żeby się nie stresować, współpracować z dyspozytorem medycznym, z którym jest się na linii, udzielając pomocy poszkodowanemu. Stres na pewno nie pomoże nam w udzieleniu pierwszej pomocy. Grunt zachować trzeźwe myślenie.
Najbliższe spotkanie Klubu Dobrze Nastawionych w Tarnowie odbędzie się w poniedziałek, 4 listopada o godz. 16.00 w świetlicy przy kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.