Dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w tarnowskich szpitalach spoczną we wspólnej mogile. Podczas zbliżających się uroczystości na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach odczytane zostaną imiona dzieci utraconych. Wzorem lat ubiegłych do czwartku 10 października można przesyłać je do tarnowskiej Fundacji Opes139.
– W poprzednich latach dostawaliśmy imiona dzieci, które odeszły nawet w latach 50. czy 60. Nie ma ograniczeń czasowych, rejonizacji. Nie ma znaczenia czy dzieci są pochowane w naszym grobowcu czy też nie. Chcemy, aby te imiona wybrzmiały, aby świat je usłyszał, a następnie karteczka z imionami dzieci jest chowana do grobu. To moment symbolicznego pogrzebu, zwłaszcza dla tych rodziców, którzy nigdy swojego dziecka nie pochowali
– mówi prezes Fundacji Opes139 Joanna Sadowska.
Także przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.
Oprócz imienia można również podać datę śmierci i tydzień ciąży, w którym rodzice doświadczyli straty.
Imiona zostaną wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci, znajdującej się na stronie fundacji.
Imiona dzieci można przesyłać przez: stronę https://fundacjaopes139.pl/kontakt, maila pomoc@fundacjaopes.pl, smsa na nr 510 570 182 i messengera https://www.facebook.com/Pomoc.po.poronieniu
W niedzielę 13 października na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach.
– Na godz. 15.00 zapraszamy do kościoła w Tarnowie -Mościcach, ul. Zbylitowska 5, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Spotykamy się przy kaplicy cmentarza przy ul. Czarna Droga, skąd uroczyście przejdziemy na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych.
Przed Mszą św. będzie możliwość zakupienia literatury terapeutycznej, kalendarza fundacyjnego na 2025 r. oraz modlitewników. Nowością będzie bajka dla rodzeństwa po stracie, której autorką jest znana tarnowska pisarka, a równocześnie współtwórczyni fundacji Anna Kościółek. Premiera publikacji odbyła się 21 września w Częstochowie, a w Tarnowie wieczór autorski planowany jest w Dzień Dziecka Utraconego, czyli 15 października.