Zobacz galerię:
Papież Polak nie tylko w nazwie szkoły, ale i w przekazywanych przez nią wartościach. Między innymi o coraz trudniejszym wychowaniu młodych w duchu wartości katolickich rozmawiali uczestnicy 33. Diecezjalnego Forum Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II.Dyrektorzy, nauczyciele i księża jak co roku spotkali się w Gródku nad Dunajcem w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym „Arka”. Forum rozpoczęło się Mszą Świętą, którą odprawił biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Podczas homilii oraz spotkania przypominał, że św. Jan Paweł II nie może zostać tylko w nazwie czy na sztandarze szkoły, jako przyjęty dla różnych środowisk kompromis, ale Jego imię powinno zobowiązywać do kształtowania rzeczywistości. Ta, według ordynariusza diecezji tarnowskiej, jest coraz trudniejsza.
– Trzeba obiektywnie dochodzić do obiektywnej prawdy i właśnie w oparciu o nią tworzyć pewne systemy dla dobra człowieka i ludzkości. Niestety póki co ideologie królują i tutaj jestem dosyć pesymistyczny, przynajmniej w najbliższych latach. Dużo będzie zależeć od rodzin. Jeżeli one będą mocne, to wtedy być może będą wpływać na tą nową wizję systemu edukacyjnego i wychowawczego.
Biskup Andrzej Jeż dodał, że różnego rodzaju ideologie nadal rosną w siłę, pomimo że okazują się fałszywe, o czym świadczą coraz większe problemy psychiczne dzieci i młodzieży, brak nadziei, czy zerwane więzi społeczne. To właśnie rodzina musi coraz mocniej przeciwstawiać się narzucanym trendom.
O nadziei, jaką dają szkoły nawiązujące do nauki Jana Pawła II mówił ks. Sylwester Mroczek, wikariusz z parafii Jadowniki, uczący w tamtejszej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Nie możemy poprzestawać tylko na nazwie – powiedział ks. Sylwester.
– Musimy faktycznie wprowadzać katechezę w jakieś wydarzenia religijne, czy patriotyczne wokół szkoły, które będą związane z nauczaniem św. Jana Pawła II. Chodzi o to, żeby to było faktycznie żywe i Jego myśl była przekazywana młodym pokoleniom, które przecież już nawet, jeśli chodzi o szkołę podstawową nie tyle nie pamiętają Jana Pawła II, ale też nie urodziły się za Jego życia. To dla nas duże wyzwanie, ale też wielka radość, że możemy promować tak wielkiego Polaka.
Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jadownikach, gdzie pracuje ks. Sylwester, jest Tomasz Wietecha. To właśnie on został nowym przewodniczącym Rodzin Szkół im. Jana Pawła II w Diecezji Tarnowskiej. Wcześniej wieloletnim przewodniczącym był Robert Wadycki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie. Swoje obowiązki postanowił przekazać, gdy po ostatnich wyborach samorządowych objął zaproponowaną mu funkcję zastępcy wójta gminy Skrzyszów.
Podczas forum wykład na temat związków św. Jana Pawła II z postacią św. Stanisława Biskupa i sanktuarium jego imienia w Szczepanowie wygłosił były proboszcz i kustosz sanktuarium, ks. prałat Władysław Pasiut.
Znakiem czasu był fakt, że tym razem podczas spotkania w Gródku nad Dunajcem nie pojawił się przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie, tak jak miało to miejsce w ubiegłych latach.