Pierwsza łopata wbita. Osiedle tanich mieszkań na wynajem powstaje pod Brzeskiem

R45MGwn3

Choć sama budowa już trwa, to z udziałem władz samorządowych, prezesa spółki i zaproszonych gości wbito symboliczną, pierwszą łopatę.

R45MGwn3

Zdjęcie 1 z 8

Dwadzieścia budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej już powstaje w Okocimiu obok Brzeska. Choć sama budowa już trwa, to z udziałem władz samorządowych, prezesa spółki i zaproszonych gości wbito symboliczną, pierwszą łopatę. Docelowo przy ulicy Goetzów Okocimskich ma powstać osiedle mieszkaniowe z prawdziwego zdarzenia, budowane w ramach SIM Małopolska.

W dwudziestu budynkach powstanie czterdzieści trzypokojowych mieszkań o powierzchni od 57 do 65 metrów kwadratowych.

Prezes SIM Małopolska Michał Lysy, zaznacza, że mieszkania będą o bardzo wysokim standardzie.

– W każdym budynku będzie po dwa lokale, po jednym na parterze i poddaszu. Każdy z nich będzie miał po trzy pokoje, w pełni wykończone i wyposażone w podstawowe urządzenia, czyli np. zlewozmywak czy kuchenkę elektryczną. Po stronie najemcy będzie wyłącznie umeblowanie i będzie mógł bezpiecznie zamieszkać. SIM będzie później operatorem całego tego osiedla, a co za tym idzie masa kłopotów związanych z utrzymaniem będzie przerzucona na spółkę i mieszkaniec nie będzie się musiał tym interesować.

Natomiast burmistrz Brzeska Tomasz Latocha zapewniał, że lokalizacja nowego osiedla jest bardzo dobra i będzie komfortowa dla przyszłych mieszkańców.

– To bardzo ważne miejsce. Po pierwsze jest piękne, ale staramy się inwestycje lokować tam, gdzie w miarę możliwości wszystko jest pod ręką. Tutaj na miejscu jest szkoła, kościół, sklep, boisko sportowe, jest przystanek autobusowy i niedaleko jest do centrum Brzeska. Lokalizacja jest naprawdę fajna pod kątem takiego użytkowego, działka jest uzbrojona, a do tego przepiękne widoki. Mam nadzieję, że to będzie sprzyjać, żeby tutaj najdłużej mieszkać.

Inwestycja powstająca w ramach SIM Małopolska jest finansowana z kilku źródeł. Gmina jako swój wkład wniosła do spółki aportem działkę, a do samej budowy dorzucili się sami najemcy w formie partycypacji.

Zdaniem prezesa Michała Lysego, jej warunki były bardzo korzystne.

– Wartość tej inwestycji to 18 mln 500 tysięcy złotych. Chciałbym podkreślić, że udział mieszkańców w tych kosztach to tylko 15 procent wartości mieszkania, czyli partycypacja w wysokości około jednego tysiąca złotych za metr kwadratowy.

Umowy partycypacyjne zostały zawarte już ze wszystkimi przyszłymi najemcami lokali. Stworzono także listę rezerwową. Same mieszkania natomiast będą mogły przejść po 30 latach na własność osób, które je wynajmują.

Finał budowy 40 mieszkań, do których wprowadzi się około 120 osób zaplanowano na lipiec 2026 roku.

Przypomnijmy, że mieszkania w ramach SIM-ów są skierowane do osób, które nie posiadają żadnego mieszkania, nie mają zdolności kredytowej, ale stać ich na opłacanie czynszu. Docelowo każdy lokator, po pewnym czasie może stać się właścicielem, a jego rodzina ma zapewnione prawo dziedziczenia. Przy zakupie lokali stosowane mają być bonifikaty, według zasady: im dłuższy najem, tym większy rabat.

Exit mobile version