Odznaczenie zostało przekazane kapłanowi przez pełniącą obowiązki ambasadora Polski w Algierii Patrycję Ozcan-Karolewską.
Ks. Stanisław Worwa w 2000 roku po ukończeniu tarnowskiego seminarium przyjął święcenia kapłańskie. Po przygotowaniu do posługi misyjnej został posłany do Czadu w 2004 roku. Od tego momentu jego działalność związana jest z archidiecezją Ndżameny. Parafia św. Rodziny w Ndżamenie – Dembe, gdzie pracuje od 2009 roku to miejsce najdłuższej posługi ks. Worwy.
Jego dziełem jest budowa kościoła parafialnego pw. Miłosierdzia Bożego. Jest to trzeci kościół w Ndżamenie, a czwarty w całej archidiecezji. Ks. Worwa jest również budowniczym centrum parafialnego, które obejmuje m.in. bibliotekę z ok. 10 tys. książek. W działaniu na rzecz ułatwienia codziennego życia parafian zapewnił odwiert 42 studni głębinowych.
Najnowszym przedsięwzięciem jest budowa przedszkola parafialnego. Ks. Stanisław Worwa przez swoją działalność społeczną, skierowaną zarówno do chrześcijan, jak i muzułmanów, promuje obraz Polski i Polaków jako aktywnych i otwartych.
Ponadto spaja on polską społeczność w Czadzie złożoną z misjonarzy, wolontariuszy i pracowników organizacji międzynarodowych.
Mocno zaangażowany jest w ochronę interesów Polaków w Czadzie, oferując wsparcie i ułatwiając kontakty z miejscowymi władzami. Dzięki jego wydatnej pomocy doszło do ewakuacji polskich turystów z Czadu w czasie pandemii Covid- 19 w 2020 roku. W lutym 2024 roku aktywnie włączył się w uwolnienie polskiej obywatelki Aleksandry Kuligowskiej, zabiegając o działania czadyjskich władz, ułatwiając kontakty polskiej służby konsularnej z miejscowymi władzami oraz z Ambasadą Francji w Czadzie.
Za te zasługi Minister Spraw Zagranicznych odznaczył ks. Stanisława Worwę medalem 'Bene Merito’, co po łacinie oznacza 'dobrze zasłużonemu”.
Odznaka została ustanowiona 5 listopada 2009 jako zaszczytne honorowe wyróżnienie nadawane obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Posłuchaj co o odznaczeniu mówi ks. Stanisław Worwa: