Będą specjalne ulgi dla pracodawców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

3 7 scaled 1

To ma być zachęca do zatrudniania w swoich firmach terytorialsów. Pracodawcy będą mogli liczyć na specjalne ulgi podatkowe.

Odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, który ma na celu wsparcie przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a także żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Ma to podnieść atrakcyjność terytorialnej służby wojskowej i zwiększyć liczebność Sił Zbrojnych RP.

W Tarnowie funkcjonuje 113 Batalion Lekkiej Piechoty, dowódca ppłk. Piotr Wójcik podkreśla, że jego ukompletowanie wynosi ok. 77 procent, a żołnierze chętnie wstępują w jego szeregi.

-Żołnierze wstępują, uzyskujemy coraz większy wskaźnik ukompletowania i to nie są tylko żołnierze z okolic Tarnowa, bo działamy w czterech powiatach i posiadamy żołnierzy z tych czterech powiatów, czyli z powiatu dąbrowskiego, brzeskiego, tarnowskiego oraz gorlickiego i oczekujemy, że żołnierze z tych czterech powiatów będą do nas wstępować.

W tarnowskiej jednostce można spotkać wśród żołnierzy Obrony Terytorialnej cały przekrój społeczeństwa. Od ucznia, który skończył 18 lat, przez pracowników z różnych tarnowskich firm i przedsiębiorców, którzy prowadzą własne biznesy, do profesora wyższej uczelni.

Czy nowa ustawa przewidująca ulgi dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT, wzmocni szeregi terytorialsów?

-Myślę, że to ułatwi niezdecydowanym podjąć decyzję o wstąpieniu do 113 batalionu, ponieważ nie będą się bali tego, że pracodawca będzie miał do nich pretensje, że wstąpili do wojska.

Wśród dziennikarzy RDN Małopolska też są żołnierze WOT. 

Sprawdziliśmy też jak sytuacja wygląda w tarnowskich urzędach.

Sekretarz prasowy Prezydenta Miasta Tarnowa Wiktor Bochenek, powiedział, że w urzędzie nie ma w tej chwili terytorialsów, ale jak podkreśla, jeżeli jakiś urzędnik zdecyduje się na wstąpienie do wojska, urząd nie będzie utrudniał im odbywania służby.

– W Urzędzie Miasta Tarnowa nie zidentyfikowaliśmy ani jednej osoby, która służyłaby w Wojskach Obrony Terytorialnej. W przypadku szkół podstawowych i ponadpodstawowych było to 5 osób. Wojska Obrony Terytorialnej, przynajmniej ten małopolski batalion był niezbędny w transportowaniu z Tarnowa pomocy do powodzian, więc tutaj zawsze taka droga będzie otwarta i każdy kto będzie chciał odbyć taką służbę, będzie to oczywiście możliwe.

Zatrudniający żołnierza Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania 12 tys. zł, jeżeli pracownik będzie pełnił służbę co najmniej rok. Kwota ulgi może wynosić maksymalnie 24 tys.

 

Exit mobile version