Muzykoterapia w szkołach za granicą to norma. Jak sprawdza się na lokalnym gruncie?

1zIzA8L

Monika Chłopecka i Anetta Święch

Szkolili się w metodach nauczania za granicą, teraz przenoszą to na lokalny grunt.

15 nauczycieli IV LO i SP nr 17 w Tarnowie uczestniczy w wymianie Erasmus+. Podczas ostatniego wyjazdu do Malagi poznali metody wykorzystania muzykoterapii podczas zajęć lekcyjnych.

Nauczycielka wychowania fizycznego w SP nr 17 i IV LO w Tarnowie Monika Chłopecka przekonuje, że muzyka w ćwiczeniach bywa bardzo pomocna.

– Bardzo często używam muzyki do różnego rodzaju ćwiczeń na lekcji, wprowadzamy elementy tańca, elementy improwizacji przy muzyce, i dzieci i młodzież, bo uczę zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum, bardzo lubią takie formy. Nawet, jeśli ktoś początkowo jest niechętny, taki trochę wycofany, skrępowany, z czasem się otwiera.

W Erasmusie biorą udział zarówno nauczyciele, jak i młodzież. Jest to forma przełamywania barier, bez względu na wiek – dodaje Monika Chłopecka.

– Młodzież mieszkała w domach u siebie nawzajem, tak że było to taką dodatkową wartością, bo przełamywali wiele barier, poznawali kulturę tak po prostu od spodu, obyczaje, natomiast nauczyciele uczestniczą w organizowanych kursach i szkoleniach metodycznych. Ważnym aspektem jest to, że są to szkolenia w grupach międzynarodowych, w języku angielskim, więc jest to wyzwanie dla wszystkich, musimy pokonać wiele swoich barier, nie tylko językowych, ale różnorodnych.

Dyrektor IV LO i SP nr 17 w Tarnowie Anetta Święch podkreśla, jak wielu uczniów zgłasza się do udziału w projekcie. Powodów jest kilka.

– Odbiór jest bardzo pozytywny i zawsze jest więcej chętnych do uczestnictwa w projektach, niż jest miejsc, wiadomo że finanse, mimo że są ogromne, to i tak w pewnym sensie są ograniczone, zawsze w procesie rekrutacji wyłania się pewną grupę. Dla wielu uczniów jest to czasami jedyny wyjazd zagraniczny i to wyjazd bez kosztowy dla rodziców, w każdej szkole są rodzice o różnym statusie materialnym, nie wszystkich rodziców stać na wyjazdy zagraniczne, a tutaj wiadomo, że fundusze są w pełni pokrywane z projektu.

Projekt Erasmus+ jest finansowany z Unii Europejskiej.

Szkoła Podstawowa nr 17 i IV LO w Tarnowie zdobyły pięcioletnie finansowanie wyjazdów. Odbyły się już trzy etapy, były to wyjazdy m.in. do Malagi, Hiszpanii, w tym na Teneryfę, czy do Włoch.

W planach są już kolejne wyjazdy, toczą się już rozmowy ze szkołą w Portugalii, szkolenia dla nauczycieli odbędą się prawdopodobnie w Hiszpanii oraz Irlandii.

Łącznie to około 200 tysięcy euro.

Cała rozmowa z Moniką Chłopecką i Anettą Święch:

 

Exit mobile version