Geotermia w Brzesku? Umowa na sfinansowanie pierwszego odwiertu podpisana

Projekt bez nazwy22

fot. UM Brzesko/ RDN

Plany poszukiwania wód geotermalnych w Brzesku zaczęły się realizować. Złoże, które odkryto na Pomianowskim Stoku zostanie dokładnie zbadane poprzez wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego. Brzesko podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na dofinansowanie pierwszego odwiertu.

Temat pozyskania wód geotermalnych na Pomianowskiego Stoku pojawiał się już w połowie ubiegłego wieku. Jednak dopiero w 2020 roku podjęto pierwsze kroki, aby zbadać potencjalne złoża. W lipcu 2021 roku ukończono prace nad dokumentacją dotyczącą lokalizacji wykonania odwiertu, potem gmina otrzymała pozwolenie na odwiert i złożyła wniosek o dofinansowanie na ten cel w kwietniu 2022 roku.

Pod koniec 2023 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 13,7 mln złotych dofinansowania na wykonanie odwiertu, a dziś (30.09) podpisano na to umowę w Urzędzie Miejskim w Brzesku.

Jak mówił zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Józef Matysiak, wstępne badania wskazały, że geotermię z Brzeska będzie można wykorzystać w m.in. ciepłownictwie.

– To jest 1 z 28 umów, które NFOŚiGW będzie podpisywał z samorządami na odwierty geotermalne więc zaczynamy od Brzeska. Odwiert na 2 tysiące 100 metrów, oczekiwane parametry to woda o temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza i wydajność to 150 metrów sześciennych wody na godzinę. Te parametry zakładają szansę na wykorzystanie geotermii w ciepłownictwie.

Przy podpisaniu umowy na sfinansowanie odwiertu był obecny wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ciepło z odwiertu będzie mogło zasilić szpital w Brzesku, ale i posłużyć do stworzenia Parku Wodnego.

– Pan burmistrz Latocha mówił o ogrzewaniu szpitala. To jest bardzo ważny ośrodek medyczny, duży szpital, który potrzebuje wsparcia z każdej strony. Jak dostanie tańszą energię i ogrzewanie, to będzie tym lepiej dla funkcjonowania całej placówki, która jest bardzo energochłonna. Skorzysta z tego też osiedle w tej części Brzeska. Ważny jest też rozwój w związku z tym infrastruktury związanej ze spędzaniem wolnego czasu. To umożliwi również budowę Parku Wodnego, którego wizualizację miałem okazję oglądać.

Tereny z potencjałem wód geotermalnych należą do Brzeska, wobec czego burmistrz Tomasz Latocha zapowiada, że plan ich wykorzystania przede wszystkim obejmuje zasilenie miejskiego systemu ciepłowniczego.

-Przede wszystkim uzupełnimy system ciepłowniczy. Dzisiaj część miasta jest ogrzewana lokalnymi kotłowniami gazowymi, a to się wiąże z brakiem stabilizacji cen, które szaleją na rynkach gazu. Jednak energia geotermalna jest niewyczerpalna, jeżeli tylko matka ziemia będzie się chciała nią z nami podzielić. To byłby trwały zastrzyk i zasilenie całego tego systemu. To też będzie stabilizacja i okazanie efektywności, bo znaczną część miasta będziemy ogrzewać ze źródeł odnawialnych, co dziś jest właściwym i chyba jedynym rozsądnym kierunkiem.

Plany miasta są jednak znacznie szersze. Burmistrz Brzeska podkreśla, że nie jest to tylko system ciepłowniczy, ale także stworzenie miejsc rekreacji i wykorzystanie wód w balneologii.

-Teren, na którym będą odwierty jest dosyć duży i jest własnością gminy, jest też pięknie położony. Myślę, że uda się zbytki ewentualnego ciepła wykorzystać do odtworzenia geotermii brzeskiej, nad której projektem pomaleńku pracujemy. Te baseny geotermalne mogłyby powstać, jeżeli woda będzie spełniała odpowiednie parametry. Część ciepła zostanie zużyta do ogrzewania miasta, osiedla czy też szpitala.

Jednak, żeby wszystkie te plany mogły zostać zrealizowane złoże musi spełniać do tego parametry.

Żeby się o tym przekonać trzeba przeprowadzić badanie, a wcześniej odwiert. To z kolei może trochę potrwać, bo najpierw musi się odbyć przetarg na wykonawcę odwiertu.

– W tym momencie, po podpisaniu tej umowy, będziemy przygotowywać konkurs na inżyniera projektu i całego kontraktu, później będziemy ogłaszać przetarg na wykonawcę tych odwiertów. Jeżeli uda się szczęśliwie wyłonić wykonawcę, to liczymy, że odwierty się rozpoczną. Dopiero wtedy nastąpią badania jakości wody, tego jakie ona ma parametry, oraz wypracowania odpowiedniej technologii do wykorzystania tych wód

– tłumaczy Tomasz Latocha.

Wobec tego, nie wiadomo jak długo potrwa ta cała procedura i kiedy można się spodziewać się wyników pierwszego odwiertu, które dadzą odpowiedź na to, czy geotermia wpisze się na stałe w Brzesko.

 

 

Exit mobile version