Policja o fotoradarze w Łęgu Tarnowskim: 'Inicjatywa powinna wyjść od mieszkańców’

tomasz marek

Żeby rozpatrywać opcję zamontowania fotoradaru, konieczne jest oficjalne zgłoszenie w tej sprawie – mówił radiu RDN Małopolska podkomisarz Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Temat rozgorzał po czwartkowym (26.09) wypadku z udziałem dziecka, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 973 na oznakowanym przejściu dla pieszych w Łęgu Tarnowskim (gm. Żabno).

Samochód osobowy potrącił 4-letniego chłopca, który w ciężkim stanie został zabrany do szpitala. To zrodziło dyskusję nad bezpieczeństwem pieszych w tym miejscu.

W mediach społecznościowych pojawiły się komentarze, że w Łęgu Tarnowskim powinien pojawić się fotoradar.

To jest jednak dłuższa procedura – przypomina podk. Tomasz Marek.

– Takie wnioski o ustawienie, o usytuowanie fotoradaru mogą pochodzić od osoby prywatnej, od sołtysa, od burmistrza, od wójta, od policji, od jakichś innych instytucji pozarządowych, taki wniosek należałoby wysłać do Generalnej inspekcji Transportu Drogowego, ona się na pewno zwróci do właściwej miejscowo komendy, czyli do Tarnowskiej Miejskiej Komendy Policji. My oczywiście bardzo szybko przeanalizujemy ten stan bezpieczeństwa, odeślemy tę analizę, te dane i tutaj trudno mi powiedzieć, jaki będzie czas oczekiwania, ponieważ to inna instytucja zarządza tym systemem fotoradarów, a nie Policja.

Jeśli mieszkańcy Łęgu Tarnowskiego widzą potrzebę fotoradaru, najlepiej napisać petycję w tej sprawie, zebrać podpisy i złożyć pismo w Urzędzie Gminy Żabno. Wtedy ruszy cała procedura.

Tomasz Marek przyznaje, że na tym odcinku DW 973 kierowcy często jeżdżą szybciej, niż powinni.

– Ten Łęg Tarnowski zawsze zachęcał kierowców do, o ile nie brawurowej, to jednak o wiele za szybkiej jazdy, sprawdzaliśmy tę prędkość, sprawdzamy ją do tej pory, ale tutaj taka gorąca prośba, taki apel, niech to zdarzenie, z udziałem tego 4-letniego chłopca, będzie takim czynnikiem, który nas wszystkich zmobilizuje do tego, żeby tą prędkość zmniejszyć, żeby brać pod uwagę to, że na tym przejściu dla pieszych często pojawiają się całe rodziny, pojawiają się dzieci, pojawiają się osoby piesze, na których bezpieczeństwie powinno nam zależeć i powinniśmy dbać o ich zdrowie i życie.

To miejsce można zgłosić także w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na stronie internetowej można kliknąć ikonkę ‘przekroczenie prędkości’, znaleźć miejsce, które uważam za mało bezpieczne pod tym względem i zgłosić je. Takie zgłoszenie oznacza więcej policyjnych patroli drogowych w tym miejscu i częstszą kontrolę kierowców.

Czy w Łęgu Tarnowskim pojawi się fotoradar? Nie milkną komentarze po wypadku z udziałem dziecka

Exit mobile version