Kontuzje kolana są jednym z najczęstszych urazów. Ze względu na skomplikowaną budowę stawu kolanowego oraz rolę, jaką odgrywa on podczas ruchu, jego leczenie jest złożone i długotrwałe. Oprócz fizjoterapii ważna jest także stabilizacja stawu na co dzień. Wsparcie na drodze do powrotu do zdrowia zapewni Ci orteza na kolano. Odpowiednio dobrana nie tylko skróci czas rekonwalescencji, ale też ułatwi aktywność fizyczną bez bólu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej ortezy kolana.
Jak działa orteza na kolano i kiedy jej używać?
Orteza kolana to sprzęt medyczny, którego zadaniem jest stabilizacja stawu kolanowego i utrzymanie go we właściwym miejscu. Umożliwia to anatomiczny ruch kolana w odpowiednim zakresie.
Ortezy są powszechnie stosowane w leczeniu kontuzji lub chorób przewlekłych w obrębie stawu. Najczęstsze z nich to:
- skręcenia;
- urazy więzadeł;
- zespół bólu rzepkowo-udowego;
- zapalenie ścięgna rzepki;
- zwichnięcie rzepki;
- zapalenie stawów kolanowych;
- neuropatia obwodowa;
- zespół hipermobilności stawów.
Orteza na kolano pomaga uniknąć przeciążenia stawu i zapobiega jego gwałtownym ruchom. Z tego względu fizjoterapeuci często zalecają noszenie ortezy również sportowcom. Inny przypadek, w którym sprawdzą się ortezy na kolano jest ból — zarówno chroniczny, jak i występujący podczas aktywności fizycznej. W takim przypadku orteza przejmuje część obciążenia stawu podczas ruchu (np. przysiadów, wchodzenia po schodach, chodzenia).
Rodzaje ortezy kolana a typ kontuzji
Zakup ortezy najlepiej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy udzielą Ci wskazówek dotyczących prawidłowego dopasowania. Na rynku dostępne są różne warianty ortez:
- Elastyczna orteza na kolano typu slip-on. To jeden z najpopularniejszych typów ortez. Ma ona formę ściągacza, który oprócz stabilizacji kolana zapewnia również kompresję stawu, co łagodzi stany zapalne i zmniejsza ból. Ortezy tego typu są wygodne, lekkie i nie ograniczają ruchów. Zapewniają wsparcie w przypadku: łagodnych i umiarkowanych bólów kolana, niewielkich obrzęków czy niegroźnych urazów.
- Zawiasowa orteza kolanowa. To specyficzny rodzaj strukturalnych ortez, które zapewniają najwyższy poziom wsparcia i ograniczają zakres ruchu stawu za pomocą szyn i stabilizatorów. Są stosowane u pacjentów z poważniejszymi urazami lub po operacjach ortopedycznych. Wykorzystuje się je w przypadku: urazów więzadła krzyżowego przedniego (ACL), urazów więzadła pobocznego piszczelowego lub więzadła pobocznego strzałkowego (MCL, LCL), niestabilności kolana, zerwania łąkotki czy złamań.
- Ortezy owijane. Są podobne do elastycznych ortez slip-on, choć nieco grubsze i wyposażone w długie rzepy. Te można owinąć wokół nogi, aby dopasować ortezę i zapewnić maksymalne wsparcie kolanu. Przeważnie stosuje się je przy łagodnych urazach, umiarkowanym bólu kolana, obrzękach lub niestabilności kolana. Zalecane są również jako długotrwałe wsparcie rekonwalescencji po urazie lub w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci artretyzmu.
Rozmiar ortezy kolanowej
Dobór właściwego rozmiaru ortezy kolana jest kluczowy dla jej skuteczności. Minimalizuje również ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak właściwie dopasować ortezę na kolano:
- Dokładnie zmierz nogę przed zakupem ortezy. W zależności od producenta i rodzaju ortezy będziesz musiał zdjąć pomiar z innego miejsca. Czasem bywa to udo, a innym razem środek rzepki. Zwróć na to uwagę podczas zakupu.
- Założona orteza na kolano powinna lekko uciskać nogę, ale nie może być za ciasna.
Początkowo orteza może wywoływać wrażenie, że kolano ustawione jest w nienaturalnej pozycji, ale to uczucie szybko mija. W żadnym wypadku jednak użytkowanie ortezy nie powinno być bolesne.
Materiał wykonania ortezy i dodatkowe udogodnienia
Dla maksymalnego komfortu noszenia ortezy warto zwrócić uwagę na poniższe rzeczy:
- żywotność materiału — większość ortez wykonana jest z wytrzymałych dzianin poliamidowych. Jeśli Twoja kontuzja wymaga długotrwałego leczenia, warto wybrać modele laminowane.
- przewiewność materiału — zapewnia to właściwe oddychanie i zapobiega powstawaniu podrażnień i odparzeń.
- rodzaj zapięcia — do wyboru masz standardowe rzepy lub taśmy dociągowe, które ułatwiają dopasowanie i pozwalają utrzymać ortezę w miejscu.
- zegar — najlepiej sprawdza się wielostopniowa regulacja, która pozwala ustawić staw kolanowy pod niemal dowolnym kątem.
- dodatkowe usztywnienia ortez — jeśli zależy Ci na większej stabilizacji, a zarazem dużej mobilności, możesz zdecydować się na ortezy z fiszbinami lub stalkami.
Przy różnorodności dostępnych typów i poziomów wsparcia, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Aby mieć jednak gwarancję poprawnego działania, wybór należy skonsultować z lekarzem. Orteza jest tylko jednym z aspektów kompleksowego planu leczenia i zawsze powinna współgrać z innymi działaniami medycznym.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.