Takim stażem może pochwalić się niewiele placówek w regionie. Szkoła Podstawowa w Łętowicach (gm. Wierzchosławice) ma już 150 lat.
Ten ogrom czasu oznaczał dla placówki wiele zmian, zarówno pod względem samego budynku, ale też edukacji.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łętowicach Grzegorz Barnaś, podkreślał w Pulsie Regionu na antenie RDN, że różnice są ogromne.
– Diametralna przepaść i olbrzymia zmiana. Te pierwsze budynki przypominały baraki, było tam też bydło, często były to budynki przekazywane przez osoby, które były bogaczami na terenie Łętowic. W 1967 była duża rozbudowa szkoły, więc też 67’ jest również takim rokiem, znowu kolejnym kamieniem milowym w historii naszej szkoły, gdzie otworzoną już taką szkołę z prawdziwego zdarzenia, która teraz mieści się w naszym budynku.
Zmiany na przestrzeni lat zaszły nie tylko w obrębie murów szkoły, ale też sposobów i metod nauczania. Kiedyś dzieci nie miały tak szerokiego dostępu do edukacji – dodaje Grzegorz Barnaś.
– Jesteśmy szkołą wiejską, tereny wiejskie zawsze jednak patrzyły na pracę na roli, dzieci, nawet jeśli były chętne, nie miały za bardzo możliwości, żeby szły do szkoły. Nawet kroniki mówią o tym, że dzieciaki zostawały w domu, właśnie po to, żeby pomóc rodzicom. Jedna z kronik mówi o tym, że dzieciaki miały uszy wyciągnięte od tego, że jednak siedziały w ławkach i nie bardzo rozumiały, co się dzieje.
Jubileusz półtora wieku Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łętowicach uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście będą świętować w sobotę, 5 października. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele parafialnym w Łętowicach. O godz. 12.00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy szkole, po niej zaplanowano akademię w szkole, a na koniec, o godz. 14.00, festyn.
Radio RDN Małopolska patronuje wydarzeniu.
Cała rozmowa: