Kiedyś na wsiach nie wyobrażano sobie bez nich wieczoru. W Borzęcinie wracają wiejskie potańcówki.
Władze gminy chcą wskrzesić tradycję naszych babć i dziadków i już w najbliższy weekend zapraszają nas do tańca.
– Właśnie w takim stylu jak kiedyś tańcowano podczas wesel, podczas zabaw, podczas spotkań, bo przypomnę, w tamtych czasach wystarczyło skrzyknąć kilku ludzi w okolicy i nie trzeba było się umawiać, jak my się dzisiaj umawiamy na sobotę 28 września, tylko okoliczni chłopi, dziewczyny spotykali się po to, że tańcować, żeby się integrować
– zauważył dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Borzęcinie Piotr Kania.
Emerytowany nauczyciel, muzyk i instruktor tańca ludowego Stanisław Gurgul wspomina potańcówki sprzed lat, które jego zdaniem miały swój urok.
– Ten dobrobyt był w miarę jednakowy, biega jednakowa, cóż było piękniejszego jak sobie usiąść, porozmawiać na klepisku przed domem, a jak się zeszło już parę ludzi, to trzeba się zakręcić, zahulać. Zawsze był jakiś skrzypek, jakiś muzykant, na wsi z reguły było dwóch, trzech muzykantów, którzy się sami nauczyli, nie znali się na nutach, ale lubili sobie pograć i przy tych skrzypkach, przy tym klarneciku, przy tej trąbeczce, przy basach śpiewali, a jak zaśpiewali i zakręcili się, zahulali, to wszystko było takie proste.
Jak dodaje, potańcówka w Borzęcinie ma przypominać tę sprzed lat.
– Na końcu jak będziemy się rozchodzić, kapele nam zagrają ‘Dobranoc, dobranoc, całemu domowi, kobyle, kasztance, siwemu koniowi’ i z kapelą będziemy sobie szli przez cały Borzęcin do domu.
Jak taniec i muzyka, to musi być kapela. W Borzęcinie na potańcówce zagrają nawet dwie – zapowiada wójt gminy Paweł Kułak.
– Zagrają dwie kapele, Zespołu Pieśni i Tańca ‘Łoniowiacy’, działający pod patronatem Centrum Kultury w Dębnie oraz kapela ‘Pogórzanie’ z Jastrzębi, to jest gmina Ciężkowice, obie kapele są laureatami wielu przeglądów folklorystycznych w Polsce i na świecie.
Potańcówka ‘Zahulajmy na ludowo’ odbędzie się w sobotę, 28 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie o godz. 19.00.
Wstęp jest wolny.
Gmina Borzęcin zdobyła grant na organizację potańcówki z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.