Mają nowoczesne pomieszczenia i komfortowe warunki. Budynek na miarę XXI wieku służy już ratownikom medycznym stacjonującym w Żabnie. Tamtejsza filia Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Piłsudskiego 31.
Ratownicy swój nowy budynek dzielą z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. To dawny budynek komisariatu policji, którzy został gruntownie wyremontowany.
Jak mówi ratownik medyczny Jarosław Barwacz, warunki lokalowe dla ratowników zmieniły się diametralnie.
Poza nowymi pomieszczeniami socjalnymi, kuchnią, łazienką, szatnią, czy tzw. dyżurką, zaletą nowego miejsca jest także garaż dedykowany karetce pogotowia, którego w poprzedniej lokalizacji nie było.
– Zmieniło się bardzo dużo. Bodajże od 2008 roku byliśmy w ośrodku zdrowia, teraz mamy nową filię. Mamy garaż, którego do tej pory nie mieliśmy, teraz możemy karetkę schować pod dachem i nie stoi 'pod chmurką’. Generalnie mamy nowe szatnie, różne pomieszczenia, które są przystosowane na potrzeby ratownictwa medycznego i cóż.. nic tylko pracować i przychodzić na dyżury.
Z kolei ratownik medyczny Grzegorz Szumlański przyznaje, że komfortowe warunki przełożą się też na jakość niesionej przez nich pomocy.
– Przekłada się na jakość naszej pomocy, bo mamy nowe pomieszczenia socjalne, miejsca do wypoczynku, czy spożywania posiłków, a to się przekłada na komfort i relaks między wyjazdami, jeżeli jest na to czas.
Jak tłumaczy dyrektor Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Krzemień, nowy lokal nie tylko poprawi komfort pracy ratowników, ale pozwoli też lepiej zadbać o sprzęt, który w ich pracy jest kluczowy.
– Przejazdy karetek nie są takie zwyczajne, że wyjeżdżają one i się spokojnie gdzieś przemieszczają i auto może sobie odpocząć. To są warunki ekstremalne dla nich, bo to musi być szybki i energiczny dojazd, chcemy jak najszybciej dotrzeć na miejsce, jest sprawna interwencja u pacjenta i powrót lub ewentualny szybki transport do szpitala. To są gwałtowne manewry, które z pewnością korzystnie na pojazd nie wpływają. Dlatego takie miejsce, gdzie karetka może sobie odpocząć na pewni będzie sprzyjało temu, że ten sprzęt będzie przez nas dłużej eksploatowany.
Statystyki wskazują, że karetka stacjonująca w Żabnie średnio do interwencji wyjeżdża nawet 5 razy dziennie. Tylko przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku, tamtejsi ratownicy odnotowali 822 interwencje.
Ratownicy stacjonują w nowej siedzibie od poniedziałku 23 września, ale oficjalne przecięcie wstęgi i oddanie go do użytku odbyło się w środę 25 września.
W trakcie uroczystego przekazania wicestarosta tarnowski Roman Łucarz mówił, że zarówno zarząd powiatu, jak i mieszkańcy od dawna wyczekiwali nowego budynku dla pogotowia i poradni.
– Inwestycja, którą dziś oddajemy do użytku była bardzo oczekiwana przez zarząd powiatu i mieszkańców gminy Żabno. Do tej pory siedziba pogotowia była w tutejszym POZ, a pomieszczenia gdzie mieściło się pogotowie były bardzo potrzebne ośrodkowi zdrowia, więc prosili ans żebyśmy się przenieśli w inne miejsce. Trafił się akurat budynek, który był w bardzo złym stanie technicznym, a obecnie jest jednym z najładniejszych na tej ulicy i bardzo nowoczesny. Chcieliśmy mieć w jednym miejscu obie te nasze jednostki, czyli pogotowie i poradnie w siedzibie, która będzie należała do powiatu tarnowskiego.
Natomiast starosta tarnowski Jacek Hudyma przekazał, że wyremontowanie dawnego budynku komisariatu na siedzibę dwóch powiatowych instytucji pochłonęło około 3 mln 800 tysięcy złotych.
– Inwestycja została zrealizowana jeszcze z projektu poprzedniego rządu, z programu Polski Ład. Całość kosztowała ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych, z tego powiat tarnowski dołożył tylko 600 tysięcy złotych. Takie dofinansowanie pozwoliło zrealizować pomysły mieszkańców, które będą im służyć. Nowa siedziba z jednej strony podniosła komfort pracy ratowników, a z drugiej podniosła możliwości wyjazdowe, bo trasa wylotowa z jednej strony prowadzi w kierunku Tarnowa, a w drugą na Dąbrowę Tarnowską.
W nowym budynku, który ma powierzchnię 380 metrów kwadratowych pogotowie zajmuje piwnice i parter oraz zewnętrzny garaż, a poradnia psychologiczno-pedagogiczna swoje pomieszczenia ma na pierwszym i drugim piętrze budynku.
Specjaliści poradni mają się przenieść do nowego budynku 1 października.