Minister Sprawiedliwości zapowiada nowe kary dla piratów drogowych. Do kodeksu ma zostać wprowadzone pojęcie ,,zabójstwa drogowego”. To reakcja m.in. na niedawny śmiertelny wypadek na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie, gdzie w prawidłowo jadący samochód z rodziną wjechał rozpędzony volkswagen. Na miejscu zginął mąż i ojciec. Dwójka jego dzieci i żona z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala.
W regionie tarnowskim też nie brakuje przykładów bezmyślnych zachowań na drodze i potencjalnych 'drogowych zabójców’.
– Nawet przykładem było zdarzenie, gdzie kierujący pojazdem 36-letni mieszkaniec gminy Pleśna, spowodował wcześniej kolizję w Pleśnej, następnie oddalił się z tego miejsca do miejscowości Rychwałd, gdzie uderzając w słup energetyczny znowu odjechał i zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Mamy wiedzę, że ten mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu
– mówi mł. asp. Kamil Wójcik z Wydziału Prewencji KMP w Tarnowie.
Przykłady sypią się jak z rękawa, tylko w ubiegłym tygodniu na tarnowskich drogach złapano 10 pijanych kierowców.
-Mamy zatrzymywanych kierowców, którzy poruszają się mimo orzeczonego zakazu, mamy kierowców, którzy pomimo przekroczonej dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi, także wsiadają za kierownicę. Na przykładzie trzeźwych poniedziałków mogę powiedzieć, że licznie zatrzymujemy tych kierowców. Tylko w zeszłym tygodniu zatrzymaliśmy 10 takich kierowców.
Tarnowianie, z którymi rozmawialiśmy nie mają wątpliwości, że piraci drogowi powinni być surowo karani.
-Są po alkoholu to powinni być karani jak przestępcy. Trochę może to ograniczy te szaleństwa na drogach. -To się powtarza non stop jedno i to samo, pod wpływem narkotyków, pod wpływem alkoholu, zwiększona prędkość, giną ludzie niepotrzebnie, więc może jak będzie zaostrzona kara to może będzie mniej tych wypadków. -Piraci na pewno, z tego względu, że są zagrożeniem na drodze. -Zdecydowanie, powodują dużo wypadków, zagrożenia na drodze, śmierć. – Jeżdżą nieostrożnie i zagrażają życiu, ludziom.
Tylko ubiegłym roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło blisko 1900 osób – wynika z raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Wszelkie zagrożenia związane z ruchem drogowym i nieprawidłowościami można zaznaczać bezpośrednio na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.