Od lat pomagają ludziom uzależnionym i promują trzeźwość. 5 osób otrzymało statuetki św. Jana Chrzciciela, które mają podkreślić ich zasługi w tej kwestii. W Gródku nad Dunajcem obradował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego.
– Problem uzależnień w Polsce narasta – mówił w Gródku nad Dunajcem biskup tarnowski Andrzej Jeż.
W okolicach Jeziora Rożnowskiego spotkał się Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszy Świętej w centrum rekolekcyjnym Arka. W rozmowie z radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz podkreślił, że już na początku XX wieku w Polsce alarmowano, że naród jest rozpity.
Tymczasem dziś pije się przeciętnie na jednego obywatela 10 razy więcej niż ponad sto lat temu. Dochodzą do tego uzależnienia od hazardu, narkotyków czy mediów, więc konieczne są działania – podkreśla ordynariusz diecezji tarnowskiej.
– W wielu krajach, np. skandynawskich, które miały i mają problemy z nadużywaniem alkoholu, podjęto drastyczne rozwiązania. Czasem w stutysięcznym mieście jest tylko jeden sklep monopolowy otwarty jedynie w pewnych przedziałach, a alkohol jest bardzo drogi. Odnoszę wrażenie, że w Polsce nie za bardzo zależy nam na tym, żebyśmy ten problem rozwiązywali. Być może jest jakieś mocne lobby, które decyduje o otwieraniu kolejnych punktów sprzedaży alkoholu
– mówił biskup Andrzej Jeż.
Jak dodał, rząd i samorządy mają możliwości, by zapobiegać uzależnieniom. Kościół katolicki od lat działa w tej kwestii, a przykładem na to jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Jego przewodniczący, biskup Tadeusz Bronakowski wyjaśniał, że celem jesiennej sesji zespołu jest między innymi wypracowanie hasła pracy na kolejny rok działalności apostolstwa trzeźwości.
– W 2024 roku realizujemy słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Trzeźwość polską racją stanu”. Chcemy w przyszłym roku zwrócić uwagę na naszą osobistą odpowiedzialność za trzeźwość narodu. Sytuacja w Polsce jest bardzo trudna. By ją poprawić każdy z nas musi spojrzeć w swoje serce i sumienie oraz zastanowić się nad tym, co może zrobić, by sytuacja się zmieniła.
Podczas sesji apostolstwa trzeźwości nagrodzono osoby, które od lat pomagają ludziom uzależnionym i promują trzeźwość. Jednym z wyróżnionych statuetką św. Jana Chrzciciela jest Antoni Marke, specjalista psychoterapii uzależnień w Fundacji Auxulium w Tarnowie. Jak podkreślił, używanie alkoholu jest wciąż wielkim problemem w Polsce.
– Ostatnie badania mówią o tym, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa. Nawet jeśli ktoś pije w sposób „kulturalny”, ale systematycznie przez wiele lat, powoduje to bardzo poważne szkody w organizmie. Osoby uzależnione zupełnie nie dostrzegają problemu. Obwiniają wszystkich dookoła
– podkreślił.
Statuetki św. Jana Chrzciciela otrzymali też Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie, Jacek Skrobot, kierownik ośrodka leczenia uzależnień w Tarnowie i Eugeniusz Dąbrowski, członek komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Skrzyszów.
Ponadto Piotr Kisielewicz z archidiecezji białostockiej.
Wyróżnienie spotkało też dyrektora radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Ks. dr hab. Jan Bartoszek znalazł się w gronie osób, które otrzymały podziękowanie od Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Kurii Diecezjalnej w Tarnowie za promocję trzeźwości i działania na rzecz pomocy osobom uzależnionym.
– Cieszę się, że działalność radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz została zauważona i wyrażona na jesiennej sesji Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. To podziękowanie za naszą działalność w promocji trzeźwości i pomocy uzależnionym. To między innymi cykl audycji radiowych, ale też staramy się towarzyszyć pielgrzymkom i marszom trzeźwościowym na terenie naszej diecezji
– wyjaśnił dyrektor naszej rozgłośni.
Uczestnicy spotkania Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślali też rolę wiary i modlitwy w walce z nałogami. Osoby uzależnione czerpią dużo siły w swoich postanowieniach życia w trzeźwości właśnie z relacji z Panem Bogiem.
Posłuchaj biskupa Andrzeja Jeża:
Posłuchaj biskupa Tadeusza Bronakowskiego:
Posłuchaj Antoniego Marke:
Posłuchaj Eugeniusza Dąbrowskiego:
Posłuchaj Jarosława Michalika, organizatora Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości w Jamnicy: