To było moje marzenie – mówi nowy misjonarz.
– Kiedy rozpocząłem formację seminaryjną już od pierwszych dni były takie myśli, że jakbym został księdzem, to może kilka lat poświęcę na to, żeby posługiwać na misjach. To we mnie dojrzewało i było potwierdzone stażem misyjnym w 2016 roku w Republice Środkowoafrykańskiej, później takim rozeznaniem indywidualnym i też rozmowami z księdzem biskupem. W taki sposób udało mi się utwierdzić w tym powołaniu, dostrzegać je w swoim życiu i z chęcią realizować to marzenie, bo to jest moje marzenie, żeby zostać misjonarzem w Afryce.
Ks. Wojciech Rymut będzie posługiwał w Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej. Proboszczem jest tam ks. Szymon Pietryka a pomaga mu ks. Paweł Dąbrowa. Przed kapłanami dużo wyzwań.
– Nie ma budynku Kościoła, plebania jest w trakcie budowy i to też będą nasze zadania, choć pewnie na miejscu dowiem się co to konkretnie oznacza. Wylatuję 26 września. Już teraz proszę o modlitwę i towarzyszenie nam w tym dziele. Nie każdy może wyjechać na misje, ale każdy jest zaproszony przez modlitwę, ofiarę, do tego, żeby tym misjonarzem się stawać. Za to już teraz bardzo dziękuję.
Krzyż misyjny wręczył kapłanowi biskup tarnowski Andrzej Jeż, którzy przewodniczył Mszy św. w parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu.
Ks. Wojciech Rymut wyruszając na misyjny szlak będzie 45 księdzem diecezji tarnowskiej, aktualnie posługującym. Zasili on grono 12 misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej, a w 37 letniej historii obecności tarnowskich księży w tym kraju, zapisze się jako 29 kapłan diecezjalny tam posłany. Podejmie on posługę wikariusza w parafii św. Jana Pawła II w Bimbo, która wyrosła z parafii św. Antoniego Padewskiego, gdzie misjonarze tarnowscy sprawowali troskę duszpasterską nieprzerwanie od 1987 do 2021, nawet w czasie trwania kilku rebelii.
Parafia, w której posługiwał będzie ks. Wojciech Rymut została erygowana 5 grudnia 2021 przez pasterza archidiecezji Bangui, kard. Diedonne Nzapalainga. Kapłan będzie współpracował z dwoma misjonarzami: ks. Szymonem Pietryką, który jest proboszczem, oraz ks. Pawłem Dąbrową, wikariuszem, mającymi odpowiednio 12 i 9 lat kapłaństwa.
Kapłanom zostało powierzone zadanie nie tylko pracy duszpasterskiej, ale i przygotowanie struktur takich jak dom parafialny, sale katechetyczne oraz budowa Kościoła parafialnego.