W gminie Iwkowa królowała suszona śliwka! [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy 74

Święto Suszonej Śliwki w gminie Iwkowa

Święto Suszonej Śliwki w gminie Iwkowa

Image 1 of 84

Śpiewy, tańce, parada traktorów, zabawy i animacje dla dzieci, kulinarne porady i podpowiedzi, a także degustacja lokalnych potraw ze śliwki. Tak było podczas niedzielnego (15.09) Święta Suszonej Śliwki w gminie Iwkowa.

Gmina Iwkowa jest przede wszystkim znana ze znakomitej suszonej śliwki i to właśnie ten owoc był w centrum zainteresowania wszystkich uczestników wydarzenia zorganizowanego przy boisku sportowym Olimpii Kąty.

Mieszkańcy i zgromadzeni goście mogli spróbować potraw właśnie z tym owocem. Czy im smakowało i co sądzą o śliwce?

– Udało nam się zjeść przed chwilą surówkę z żeberkami ze śliwką. Było bardzo pyszne. Śliwkę warto jeść przede wszystkim dlatego, że jest pyszna, smaczna, aromatyczna i oczywiście zdrowa. – Śliwka jest najlepsza suszona, zwłaszcza z Iwkowej. Bardzo zdrowa jest na serce. Kompot ze śliwek suszonych jest znakomity. Nie ma lepszej rzeczy jak kompot ze śliwek z Iwkowej. – Jem żeberko z sosem ze śliwki i sałatka, jest bardzo smaczne. Ze śliwki są bardzo dobre wszystkie wyroby, np. dżemy, kompoty. Śliwkę można stosować do różnych wypieków, tak że jest to miłe. Ja najbardziej lubię kompot ze śliwek i placek.

W ramach Święta Suszonej Śliwki odbyła się już trzecia edycja parady traktorów, która została przyjęta z nieskrywanym zaciekawieniem wszystkich uczestników. Można było podziwiać modele nawet z połowy ubiegłego wieku i zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się ten pojazd.

– Maszyn jest bardzo dużo – od starych z lat 50. XX wieku do najnowszych, z tego roku i bardzo mocnych, bo jest John Deere, który ma 460 koni mechanicznych. Ale są też starsze traktory różnych marek o różnych mocach, większe, mniejsze. Ten stary traktor, na którym jeżdżę jest z lat 50. i kręcić tam kierownicą jest bardzo trudno, a by go odpalić, to trzeba go grzać pół godziny. A w tych najnowszych, to wsiadamy i w środku są same komputery, telewizory, tablety. Przyjechali do nas z traktorami też znajomi ze Śląska, Nowego Targu, Limanowej. Może się to zrobi tak popularne, że będzie ich jeszcze więcej

– mówi organizator parady Marek Łagosz.

O pielęgnowanie rodzimych muzycznych tradycji i miłą atmosferę dbały Zespół Pieśni i Tańca 'Mali Iwkowianie’, Zespół Pieśni i Tańca 'Iwkowianie’ czy Iwkowska Orkiestra Dęta, którzy przedstawili swój program artystyczny.

Na scenie wystąpił Michał Paszczyk znany z kabaretu Paranienormalni, a także finalista X edycji The Voice of Poland – Piotr Szewczyk wraz z zespołem.

Na stadionie Olimpii zaparkował także nasz wóz transmisyjny, skąd prowadziliśmy program na żywo. Na naszej antenie zagościły m.in. Strażniczki Małopolskich Smaków, które opowiadały o suszonej śliwce, ale nie tylko.

Całość zakończyła wielka zabawa taneczna.

Patronat nad wydarzeniem objęło Radio RDN Małopolska.

Exit mobile version