Tarnów. Kobiety wywiezione do obozu koncentracyjnego doczekały się upamiętnienia

6afaa23a 7923 4836 89dc c59e1bb2e496

Tu zaczęła się gehenna kobiet. W Tarnowie odsłonięto (12.09) tablicę upamiętniającą więźniarki, które w latach 1940-41 zostały wywiezione do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.

Tablica znajduje się w murach więzienia przy ul. Konarskiego.

Prezes Zarządu Fundacji 'Pro Patria Semper’ Piotr Dziża podkreśla, że takie uhonorowanie tych kobiet planowano tu od dawna.

– Pomysł na tę tablicę zrodził się cztery lata temu i pomyśleliśmy sobie, że warto tę pamięć nieco właśnie odświeżyć. W świadomości lokalnej spróbować umieścić tę nazwy obozów koncentracyjnych. Skoro tak długo czekała ta opowieść o tarnowskich więźniarkach to warto po prostu wymienić ich nazwiska. W związku z tym zwróciliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej o wykonanie odpowiedniej kwerendy badawczej, która by zweryfikowała nazwiska, bo chcieliśmy żeby te nazwiska wszystkich wywiezionych pojawiły się na tej tablicy.

W uroczystościach wzięli udział także mieszkańcy miasta, w tym uczniowie tarnowskich szkół. Jak mówili reporterowi RDN Małopolska, pamięć o ludziach, którzy tak wiele wycierpieli w czasie wojny, musi być żywa.

– Pamięć o przeszłości jest rzeczą konieczną, by można było się pięknie i wspaniale rozwijać, szczególnie młodzież. Przypominamy im o tych ludziach, którzy nas poprzedzili w sztafecie pokoleń, a bez których nie uczyli by się oni dzisiaj w polskiej szkole, mówiąc w języku polskim i żyjąc w wolnym kraju – Według mnie warto pamiętać o takich wydarzeniach, żebyśmy nie popełniali błędów takich jakie były w historii – Utrzymywanie pamięci i przekazywanie też kolejnym pokoleniom, które bardzo chcą wiedzieć jak to właśnie było w tamtych czasach, a nie wszystko niestety znajduję się w książkach i też nie mają już za bardzo kogo pytać.

Wśród upamiętnianych Polek znalazły się m.in. Józefa Kantor, Maria Rydarowska, Zofia Janczy i Aniela Wideł. To one w celach tarnowskiego więzienia wpadły na pomysł powołania do życia Tajnej Drużyny Harcerek 'MURY’. Organizacja okazała się jedyną taką konspiracyjną drużyną harcerską, działającą w dramatycznych realiach niemieckiego obozu koncentracyjnego pod hasłem 'Trwaj i pozwól przetrwać innym’.

W czasie okupacji z Tarnowa do Auschwitz w 15 transportach wywieziono ok. 1300 kobiet.

Na tablicy upamiętniającej to wydarzenie znajduje się blisko 200 nazwisk kobiet, które wywieziono z tarnowskiego więzienia do KL Ravensbrück.

Exit mobile version