Dziś wychowanie wygląda inaczej niż przed laty, widoczne jest zachwianie – zauważa bp Andrzej Jeż. Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej odniósł się do Tygodnia Wychowania w Polsce, w czasie którego zwraca się uwagę na problem współdziałania rodziny, Kościoła i szkoły w dziele wychowania.
Bp Andrzej Jeż podkreśla, jak ważna w wychowaniu jest ta współpraca.
– Dziś jest to zachwianie, to zauważamy, że jeden z tych obszarów, Kościół, jest tam wykluczany, rodzina jest pomniejszana, szkoła jest zagubiona w tym procesie wychowawczym i wydaje się, że trzeba tutaj podjąć taki bardzo solidny namysł nad tym procesem wychowawczym, nie przeciwstawiając sobie tych poszczególnych podmiotów – rodzina, szkoła, czy Kościół, lecz traktując je komplementarnie. Jestem przekonany, że przede wszystkim rodzina, tutaj trzeba zwrócić uwagę na dowartościowanie rodziny w procesie wychowawczym, w procesie kształtowania postaw też religijnych, duchowych.
Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie siostra Klara, przyznaje, że szkoła odgrywa ogromną rolę w wychowaniu, które ma duże znaczenie już od najmłodszych lat dziecka.
– Wychowanie dokonuje się przede wszystkim poprzez własny przykład, przez to, że dzieci doświadczają u nas wsparcia, życzliwości, miłości, dokonuje się to również przez współpracę z rodzicami, ujednolicenie działań pedagogicznych i wychowawczych, to, że dzielimy się z rodzicami spostrzeżeniami, bo przecież dziecko w naszym przedszkolu jest przez większość dnia. Staramy się zbudować w małym człowieku ich własny warsztat w ich sercach, żeby byli wyposażeni na przyszłość w dobroć serca, w umiejętność budowania relacji z ludźmi, umiejętność poradzenia sobie w trudnościach w życiu.
Tydzień Wychowania w Polsce rozpoczął się 8 września i potrwa do soboty 14 września.