Rząd szykuje spore zmiany dotyczące prawa jazdy kategorii B. Według projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi będą mogli zdobyć 17-latkowie.
– Mamy kilka założeń jeśli chodzi o umożliwienie 17-latkom zdobycia prawa jazdy kategorii B. Przede wszystkim widzimy tendencję europejską, widzimy kilka państw UE, które zmienia ten próg wiekowy. Wynika to z potrzeb gospodarczych, ale także zapewnienia mobilności młodych ludzi. To jest także wyraz zaufania do młodego człowieka. Ja patrze na to przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Im wcześniej nabierze się właściwych nawyków na drodze, im bardziej będzie się świadomym uczestnikiem ruchu drogowego, tym lepiej
– mówi Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.
Nowe przepisy sprawią, że kurs prawa jazdy będą mogli rozpocząć 16-latkowie, na trzy miesiące przed siedemnastymi urodzinami. Ustawa zakłada jednak, że na najmłodszych kierowców będą nałożone dodatkowe ograniczenia, np. przez pierwsze pół roku po uzyskaniu prawa jazdy kat. B nie będą mogli sami prowadzić samochodu.
– Osoba, która będzie posiadała prawo jazdy w wieku 17 lat, przez pierwsze pół roku będzie musiała jeździć z osobą, która ma czteroletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdem. Będzie zmniejszony limit punktów karnych i zerowa tolerancja jeśli chodzi o zwartość alkoholu we krwi
– zaznacza Dariusz Klimczak.
Zgodnie z zapowiedzią Ministra Infrastruktury, jeśli proces legislacyjny przebiegnie sprawnie to nowe przepisy mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2025 roku.
Proponowane przez rząd zmiany są odpowiedzią na unijną dyrektywę, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach do 2050 roku. Jednym z jej założeń jest umożliwienie zdobycia prawa jazdy kategorii B,C i C1 w wieku 17 lat.
Tymczasem według statystyk Policji, grupa tzw. 'młodych kierowców’ w wieku 18-24 lat w 2023 roku w Polsce charakteryzowała się się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W ubiegłym roku byli oni sprawcami 2 898 wypadków (15,2% wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich 275 osób, a 3 664 zostały ranne.
Dodajmy, że w przeszłości w Polsce była już możliwość zdobycia prawa jazdy kat. B przez 17-latków, a podniesie granicznego wieku do 18-lat nastąpiło w 2003 roku.