Czas minął, a w Tarnowie jeszcze prawie 3 tysiące kopciuchów do wymiany

chimney 3894422 1280

fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Czas na wymianę kopciuchów się skończył, a w samym Tarnowie według szacunków urzędników wciąż do wymiany pozostaje nawet trzy tysiące kotłów pozaklasowych. Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową wprowadzoną przez sejmik województwa małopolskiego, z tego typu pieców można było korzystać do kwietnia tego roku.

W Tarnowie od 2005 roku kopciuchów, czyli kotłów niespełniające żadnych norm emisyjnych wymieniono już około 2 tys. 100 sztuk. Kolejne trzy tysiące, które wciąż pozostaje nie spełnia norm i nie można już legalnie ich używać.

Ekodoradca w tarnowskim Urzędzie Miejskim Anna Ponikiewska-Pajdak, tłumaczy, że osoby, które będą korzystać z takich kotłów muszą się liczyć z konsekwencjami.

– Trzeba liczyć się z tym, że Straż Miejska taką nieruchomość odwiedzi i może nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych. Jeżeli mieszkaniec mandatu nie przyjmie to sprawa może zostać skierowana do sądu, a wówczas grozi kara grzywno do 5 tys. złotych.

Jednak osoby, które chcą wymienić takie piece, wciąż mogą otrzymać na to dofinansowanie z pieniędzy miejskich lub programu Czyste Powietrze. Dotacja z miejskiego programu na wymianę kopciucha to nawet 50 procent kosztów, ale nie więcej niż pięć tysięcy złotych.

– Oczywiście pomagamy wypełniać wnioski i udzielamy wszelakich informacji, nie ma z tym najmniejszego problemu. Jeżeli chodzi o środki z budżetu miejskiego, to na ten moment dofinansowanie pokrywa połowę poniesionych kosztów, ale nie więcej niż pięć tysięcy złotych. Załatwianie takiej sprawy trwa dosyć szybko, jesteśmy w stanie przygotować umowę do około dwóch tygodni. Później mieszkaniec realizuje swoją inwestycję, składa do nas wniosek o rozliczenie dotacji i równie szybko jesteśmy w stanie wypłacić pieniążki

– dodaje Anna Ponikiewska-Pajdak.

Informacje dotyczące szczegółów uchwały antysmogowej, czy dostępnych dofinansowań można uzyskać w specjalnie do tego przygotowanych punktach w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, w budynku przy ul. Nowa 4.

Posłuchaj rozmowy z Anną Ponikiewską-Pajdak:

Exit mobile version