Duże zainteresowanie świadczeniem wspierającym. Spotkanie z przedstawicielami ZUS

458489346 8201523446603685 2837021333843422683 n

Co to jest świadczenie wspierające, w jaki sposób należy złożyć wniosek, jakie trzeba posiadać dokumenty, a także jak wygląda dalsze postępowanie – m.in. tego mogli się dowiedzieć zainteresowani, którzy w środę (11.09) w Tarnowie pojawili się na prelekcji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zorganizowanej w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych w ZUS.

Uczestnicy, z którymi rozmawialiśmy mówili, że przyszli uzyskać konkretne informacje, jak interpretować założenia programu i jak postępować, by ich bliscy niepełnosprawni mogli uzyskać świadczenie wspierające.

– Chcemy się dowiedzieć więcej o zasiłkach wspierających dla naszych niepełnosprawnych, o dodatkach pielęgnacyjnych. Chcemy jak najwięcej wiadomości usłyszeć. – Tu chodzą nasi podopieczni, nasi synowie i po prostu musimy się zorientować: co, jak, kiedy, gdzie załatwiać, bo w tej chwili się te sprawy tak zmieniają, że człowiek czasem zostaje z tyłu. – Mam wiedzę taką internetową, przerobiłem te punkty, natomiast taka komunikacja bezpośrednia w ZUS-ie przy okienku jest słaba. Od nadmiaru wiadomości nikt nie pękł. Przyszedłem, posłucham i może się czegoś ciekawego dowiem, bo taka wiedza na pewno jest potrzebna.

Jak przekonuje regionalny rzecznik prasowy ZUS Anna Szaniawska, świadczenie wspierające od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, jednak cała procedura jest dość skomplikowana, dlatego m.in. tworzone są tego typu spotkania, na których zainteresowani są w stanie uzyskać pełną wiedzę.

– To nowe świadczenie, o które można wnioskować od stycznia i trzeba wiedzieć, że są jakby dwa etapy wnioskowania o to świadczenie. Najpierw trzeba uzyskać specjalne orzeczenie z Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W nim jest określony punktowy stopień, jaki osoba niepełnosprawna ma uzyskać wsparcia. Dopiero z tym orzeczeniem osoby mogą zgłaszać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. My na podstawie tej dokumentacji dopiero przyznajemy świadczenie wspierające. To jest bardzo ważna sprawa, żeby zachować tę kolejność.

Osoby, które zjawiły się w siedzibie Fundacji REPI, w której miało miejsce spotkanie, oprócz kwestii formalnych pytali o czas oczekiwania np. na wizytę komisji weryfikacyjnej, jak również samego wypłacania świadczenia.

Anna Szaniawska tłumaczy, że ZUS stara się rozpatrywać wnioski w najszybszy możliwy sposób. Pozostałe kwestie nie są jednak od nich zależne.

– W pierwszym punkcie przede wszystkim trzeba zgłosić się do Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności i ten etap orzekania, to jest już ich właściwość i z nimi należy o tym rozmawiać. Jeśli chodzi o rozpatrywanie wniosków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, staramy się, żeby to było jak najszybciej. Jak już mamy określony poziom wsparcia, to my wydajemy decyzję o przyznaniu tego świadczenia. Jest to jakiś procent renty socjalnej, która wynosi tyle, co minimalna emerytura. Świadczenie może być od 40 procent do 220 procent.

Wnioski o przyznanie świadczenia socjalnego można składać jedynie drogą elektroniczną. Przedstawiciele ZUS mówią, że można to zrobić na trzy sposoby: przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, Portal Emp@tia, bądź bankowość elektroniczną. To również wywołuje sporo pytań dotyczących m.in. braku możliwości posługiwania się części osób niepełnosprawnych Internetem.

Przedstawiciele ZUS wyjaśniają, że jeśli niepełnosprawny ma określonego przedstawiciela ustawowego, to wówczas ta osoba może w jego imieniu to złożyć, gdyż ma wgląd do elektronicznego konta niepełnosprawnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca lipca w Małopolsce wypłacił ponad 90 milionów złotych w ramach świadczenia wspierającego. Ta kwota dotyczy 4 tysięcy uprawnionych osób. Do tego okresu do ZUS-u wpłynęło 8 tysięcy wniosków, z których udało się załatwić 5 tysięcy.

Exit mobile version