Wincenty Witos patronem tarnowskiego dworca PKP

79639f1f 431a 404b 9489 53d9de706ed9 1

To miejsce było dla niego 'oknem na świat’, stąd również ruszał, aby walczyć o polskie sprawy, a teraz stał się jego patronem. Dworzec PKP w Tarnowie od dziś nosi imię jednego z ojców polskiej niepodległości pochodzącego z podtarnowskich Wierzchosławic – Wincentego Witosa.

W uroczystym nadaniu imienia oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy w ścianie dworca uczestniczyli przedstawiciele rządu, zarządu PKP S.A., prawnuk Wincentego Witosa oraz licznie zebrane poczty sztandarowe.

Jak mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, to właśnie z tego dworca Witos podróżował w Polskę, walcząc wówczas o jej dobro.

– W 150. rocznicę urodzin Witosa, podczas jego roku możemy miejsce, które odwiedzał nazwać jego imieniem. Tak to prawda, często tu bywał, stąd ruszał do najważniejszych wyzwań dla Polski. W swoich pamiętnikach pisał, że niewygodne czasem wagony kolejowe stanowiły dla niego jedyne miejsce refleksji, spokoju i możliwości zanotowania myśli, którymi dzielił się później z sobie współczesnymi ludźmi.

Nadanie imienia Wincentego Witosa tarnowskiemu dworcowi to inicjatywa Polskich Linii Kolejowych, która wpisuje się w obchodzoną w tym roku 150. rocznicę urodzin jednego z ojców niepodległości.

Prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych Alan Beroud, wspomniał przy tej okazji, ze Wincenty Witos podczas wojny polsko-bolszewickiej odpowiadał za transporty kolejowe.

– Wincenty Witos urodził się 10 kilometrów stąd, w Wierzchosławicach, więc możemy sobie wyobrazić, że ten dworzec był dla niego oknem na świat. Nie możemy też zapomnieć, że Witos w czasie wojny polsko-bolszewickiej odpowiadał m.in. za transporty kolejowe, za ruch wojsk. Podejmował również decyzje o uruchomieniu pociągów pancernych, które przyczyniły się do ostatecznej klęski bolszewików i zahamowania rozlania się rewolucji na Europę.

Wincenty Witos miał jednak znacznie więcej zasług dla kolei. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił, że rozwijał on polską kolej w dwudziestoleciu międzywojennym.

– To właśnie Witos przyczynił się do wielu niezbędnych reform, które należało wykonać, aby połączyć nasze państwo w dwudziestoleciu międzywojennym. To co się wówczas zadziało, dziś trudno sobie wyobrazić. Jak scalić różne systemy transportowe, jak wyszkolić kadrę, jak wybudować nowe linie kolejowe, których finalnie powstało dwa tysiące kilometrów. Udało się to także dzięki Wincentemu Witosowi.

Poniedziałkowe wydarzenie wpisuje się w upamiętnianie postaci Witosa. W ubiegłym roku Sąd Najwyższy dokonał kasacji wyroku skazującego Witosa z głośnego procesu brzeskiego, w którym fałszywie oskarżono go o przygotowywanie zbrojnego zamachu stanu.

Te i inne wydarzenia mają ogromne znaczenie dla rodziny Wincentego Witosa. Jego prawnuk Marek Steindel podkreślił, że w końcu przywrócono jego pradziadkowi należne miejsce w historii Polski.

– To dla mnie szczególny moment pełen wzruszeń, a także okazja, aby oddać hołd człowiekowi, który swoim życiem i pracą zasłużył na godne miejsce w historii i sercach Polaków. Mój pradziadek mówił: 'naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie może budować przyszłości’. Niech ten dworzec od dziś imienia Wincentego Witosa będzie miejscem, które przypominając przeszłość, inspirować będzie nas i przyszłe pokolenia do swoistej podróży w coraz lepszą przyszłość.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach Witos został honorowym obywatelem gminy Wierzchosławice, miasta Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego.

 

Exit mobile version