Fragmenty 'Kordiana’ wybrzmiały w Ogrodzie Sensorycznym Parku Strzeleckiego. Także tarnowianie włączyli się w 13. edycję Narodowego Czytania. Słynny dramat Juliusza Słowackiego czytali zaproszeni goście, uczniowie I i III Liceum Ogólnokształcącego oraz towarzystwo literackie.
Młodzi ludzie przyznali w rozmowie z RDN Małopolska, że nie jest to łatwy utwór.
– Odczucia są niesamowite. Podoba mi się przekaz Juliusza Słowackiego zawarty w tej książce, o tym, że powinniśmy być patriotyczni i nie ulegać innym narodom. Pokazuje jak naród polski kształtował się i wyzwolił koniec końców spod władzy cara. – Ja tej książki wciąż nie rozumiem, jeśli chodzi o epokę romantyzmu, to bardziej rozumiem Dziady cz. III. 'Kordian’ jest dla mnie wciąż zagadką. – Myślę, że jest to dość ciężka do zrozumienia lektura, ale na pewno ponadczasowa, z której każdy może wyciągnąć coś dla siebie poprzez własną interpretację.
Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim wypełnił się po brzegi młodzieżą, dziećmi i dorosłymi. Publiczność była oczarowana czytanym tekstem.
– Jest bardzo dobrze, inaczej odbiera się taki tekst jeśli jest czytany w takiej atmosferze, niż na sali w szkole. Widać, że młodzież będąc tutaj bardziej to czuje. – Pierwszy raz jesteśmy tutaj z młodzieżą. Podobają mi się szczególnie głosy czytających kobiet. Uważam, że takie czytanie to doskonały pomysł, bo mało jest takich inicjatyw. Teraz jest problem z czytelnictwem, dlatego każde takie wydarzenie jest bezcenne. Bardzo dużo osób coś stąd wyniesie.
Lektura do tegorocznego Narodowego Czytania została wybrana nieprzypadkowo, bo w tym roku przypada 190. rocznica ukazania się 'Kordiana’, czyli jednego z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu.
Dramat Juliusza Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do wzięcia udziału w Narodowym czytaniu napisał, że 'można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności, o tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu’.
W Tarnowie fragmentów tej lektury szkolnej będzie można posłuchać także w poniedziałek 9 września w Bibliotece Pedagogicznej od godz. 10.00 do 13.00.