Zmiana na stanowisku dziekana Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie

phoca thumb l 10 Immatrykulacja roku akademickiego WTST 2023 2024 2.10.2023 r

Ks. dr hab. Grzegorz Baran/Foto WSD Tarnów

Rada Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie dokonała wyboru nowego dziekana. Został nim ks. dr hab. Grzegorz Baran. To dotychczasowy pełnomocnik dziekana ds. nauki i studiów. Ten wybór został zatwierdzony przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji w Watykanie. Nowy dziekan rozpocznie pracę 1 września.

Ks. Grzegorz Baran mówi radiu RDN Małopolska, że będzie chciał kontynuować dzieło swoich poprzedników.

– Wiadomo, że nowe czasy niosą ze sobą nowe wyzwania, które trzeba będzie podejmować. W tym kontekście myślę o promocji naszego Wydziału, aby zapoznać szerokie grono potencjalnych studentów z możliwościami studiowania na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Chciałbym także poszerzyć możliwości studiowania, planuję przygotować ofertę studiów podyplomowych, które będą dawać możliwość dokształcania się, pogłębiania wiedzy z zakresu biblistyki, patrologii, katolickiej nauki społecznej, historii Kościoła, teologii moralnej czy też zagadnień filozoficznych.

Dodajmy, że ks. dr. hab. Markowi Kluzowi, który dotychczas był dziekanem Wydziału skończyła się kadencja sprawowania tej funkcji.

Ks. Grzegorz Baran urodził się 1972 roku w Dębicy. Po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Dębicy w roku 1991 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W roku 1997 obronił pracę magisterską z teologii (’«Pneuma» i «psyche» w antropologii św. Pawła’) na Wydziale Teologicznym w Tarnowie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tego samego roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz.

W roku 2003 decyzją biskupa tarnowskiego Wiktora Skorca został skierowany na studia specjalistyczne na Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, gdzie podjął studia doktoranckie z zakresu teologii biblijnej w Instytucie Nauk Biblijnych. Równocześnie rozpoczął studia magisterskie z filologii klasycznej na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. W roku 2008 uzyskał stopień doktora teologii biblijnej na podstawie rozprawy pt. 'Baptyzmalny charakter powtórnego narodzenia w tradycji Janowej’. W roku 2009 natomiast na podstawie pracy pt. 'Motyw uzdrowienia w dziełach Świętego Augustyna: In Iohannis Evangelium Tractatus oraz In Iohannis Epistolam ad Parthos Tractatus’ uzyskał stopień magistra filologii klasycznej. W roku 2010 z kolei uzyskał stopień doktora filologii klasycznej (z zakresu literaturoznawstwa) na podstawie dysertacji pt. 'Motyw synostwa Bożego w In Iohannis Evangelium Tractatus oraz In Iohannis Epistolam ad Parthos Tractatus Świętego Augustyna’.

W roku 2009 został zatrudniony w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Instytucie Kulturoznawstwa.

 

Exit mobile version