Medaliści olimpijscy z regionu docenieni przez władze Małopolski

UMWM280824 079

fot. Biuro Prasowe UMWM/

Klaudia Zwolińska, Tomasz Fornal, Marcin Janusz oraz Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Kałucka i Dominik Czaja – medaliści Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, reprezentujący m.in. region tarnowski i Sądecczyznę, otrzymali z rąk samorządu województwa promesy finansowe i nagrody Polonia Minor. To jedne z najwyższych odznaczeń województwa małopolskiego przyznawane za wybitne osiągnięcia i za działalność na rzecz Małopolski.

Samorząd Województwa Małopolskiego przekazał laureatom promesy w wysokości 40 tys. zł dla srebrnych medalistów oraz 30 tys. zł dla brązowych medalistów za wybitne osiągnięcia, uzyskane podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

– Państwo jesteście bohaterami Małopolski. Sport jest ciężką pracą, pokorą, uwieńczoną sukcesem. Polska i Małopolska są z Państwa dumne. Po spotkaniach z młodymi ludźmi wiem, że sport jest bardzo ważny, nawet w małych miejscowościach. Jesteście Państwo ambasadorami sportu w Małopolsce i wzorem do naśladowania

– powiedział marszałek Łukasz Smółka.

Pierwszy z dziesięciu medali, jakie wywalczyli Polacy w stolicy Francji, przypadł Klaudii Zwolińskiej. Kajakarka slalomowa Startu Nowy Sącz wywalczyła srebrno w K1, ustępując jedynie Jessice Fox z Australii. Rok temu była dwa razy druga – w K1 i C1 – podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie. Trzy lata temu triumfowała w Pucharze Świata w Pradze, w kolekcji mając również medale ME i MŚ.

Siatkarze w ćwierćfinałach nie dali szans Słowenii, a później wygrali nieprawdopodobny półfinał z USA (3:2). Medal o złoto przegrali z gospodarzami wydarzenia. W zespole Nikoli Grbicia byli Marcin Janusz, pochodzący z Nowego Sącza oraz Tomasz Fornal, urodzony i stawiający swoje pierwsze siatkarskie kroki w Krakowie. Obaj mocno utytułowani, wicemistrzowie świata sprzed dwóch lat, a Janusz – mistrz Europy z 2023.

Nie mniej emocjonujący był pojedynek szpadzistek w rywalizacji drużynowej. Do zwycięstwa – po dogrywce – z Chinkami walnie przyczyniły się pochodząca z podtarnowskich Koszyc Wielkich, a obecnie mieszkająca w Tarnowie Renata Knapik-Miazga oraz Aleksandra Jarecka, na co dzień reprezentujące AZS AWF Kraków. Knapik-Miazga ma drużynowe złoto mistrzostw świata z Mediolanu (2023) i mistrzostw Europy w Dusseldorfie (2019). Jarecka obok ME w Niemczech, może pochwalić się wygraną w Uniwersjadzie (2017) w Tajpei.

Tarnowiankę Aleksandrę Kałucką brązową medalistkę we wspinaczce na czas, zapamiętamy z walki o finał z Aleksandrą Mirosław, udaną rywalizacją w pojedynku o trzecie miejsce i z życiowego rekordu (6,38 s). Zawodniczka AT AZS wygrała dwa lata temu PŚ w Edynburgu. Aleksandra nie dotarła na uroczystość w Urzędzie Marszałkowskim, bo właśnie teraz wspiera Natalię, swoją siostrę bliźniaczkę, na mistrzostwach Europy w szwajcarskim Villars.

Dominik Czaja, brązowy medalista w wioślarskiej czwórce wagi lekkiej, zaczynał karierę w UKS 1993, by później – przez pewien czas – bronić barw AZS AWF Kraków. Czaja był na IO w Tokio. Jest wicemistrzem świata i Europy w czwórce podwójnej, medalistą PŚ w 2019 roku.

Exit mobile version