Startują igrzyska paralimpijskie. Do Paryża pojechała spora delegacja tarnowskich sportowców z nadziejami medalowymi

Projekt bez nazwy 64

fot. FB START Tarnów Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych

Siedmiu zawodników i dwóch trenerów – to tarnowska delegacja, która weźmie udział w rozpoczynających się już jutro (28.08) XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu.

W stolicy Francji nasz kraj łącznie będzie reprezentować 84 sportowców, z czego właśnie siódemka reprezentuje Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych START. To Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów), Róża Kozakowska (rzut maczugą oraz pchnięcie kulą), Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim (biegi na 1500m oraz 400m), Ingrid Renecka (biegi na 100m oraz 200m), Michał Derus (bieg na 100m) i Damian Ligęza (pchnięcie kulą).

Jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska prezes Bogusław Szczepański, to historyczny wynik, pokazujący, że tarnowski START jest jednym z głównych ośrodków szkolenia niepełnosprawnych w Polsce.

– Są to bez wątpienia najważniejsze zawody w karierze każdego sportowca, jak i prezesa oraz całego klubu, bo jest to olimpiada. Z naszego klubu wyjeżdża siedmiu zawodników. To jest naprawdę historyczny wynik. Nigdy tak dużo reprezentantów tarnowskiego START-u nie było na paralimpiadzie, tak że ja się cieszę z tego powodu. Należymy do czołowych klubów w naszym kraju, czego dowodem jest ten siedmioosobowy skład na igrzyska.

Wśród zawodników reprezentujących tarnowski klub są zarówno igrzyskowi 'wyjadacze’, jak Marzena Zięba, dla której będzie to już piąty start na tej imprezie, ale i debiutanci – Ingrid Renecka oraz Damian Ligęza.

W poprzednich igrzyskach paralimpijskich, rozgrywanych w Tokyo, tarnowscy sportowcy zdobyli cztery medale – złoto i srebro przywiozła Róża Kozakowska, srebro Michał Derus, a brąz wywalczyła Marzena Zięba. Bogusław Szczepański z optymizmem patrzy na zbliżające się wydarzenie i liczy, że jego podopieczni także teraz wrócą z igrzysk z wywalczonymi krążkami.

– Na olimpiadę jedzie się z nadzieją na sukces medalowy. Oczywiście nie jest to łatwe. Poziom sportowy w ostatnich latach wzrósł, podobnie jak w igrzyskach zdrowych zawodników. Mam nadzieję, że tarnowscy sportowcy przywiozą medale, ale nie będę prorokował, bo olimpiada rządzi się swoimi prawami no i bywa różnie. Z Tarnowa wyjeżdżają lekkoatleci oraz Marzena Zięba, która jest przedstawicielką podnoszenia ciężarów. Mam nadzieję na medal w obu tych dyscyplinach.

Sportowcom tarnowskiego START-u towarzyszą trenerzy: Piotr Kuczek oraz Bartłomiej Tott.

Igrzyska paralimpijskie w Paryżu potrwają do 8 września. Wydarzenia na arenach sportowych będzie można śledzić m.in. na platformie YouTube. Informacje o startach tarnowskich zawodników pojawią się także w mediach społecznościowych START-u.

Sporo zdziwienia może wywoływać nazwa i brak 'o’ w słowie 'paralimpijskie’, które oznaczało właśnie rywalizację niepełnosprawnych sportowców. Jednak rok temu nastąpiła unifikacja nazewnictwa i logotypów, na którą naciskał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, m.in. z tego powodu, że w języku angielskim występuje 'Paralympic Games’, a nie 'Paraolympic Games’.

Polski Komitet Paralimpijski musiał ją zmienić, bo w przeciwnym wypadku groziło mu wykreślenie z listy członkowskiej Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego.

Exit mobile version