Mieszkańcy powiatu dąbrowskiego wiedzą, co to tradycja! [ZDJĘCIA]

43 2

Był obrzęd dożynkowy w wykonaniu mieszkańców regionu i tradycyjne ośpiewanie wieńca. Na dożynkach w powiecie dąbrowskim dba się o lokalne obyczaje.

Ci, którzy spędzili tu niedzielne (25.08) popołudnie, nie żałowali, bo ich zdaniem, tradycja to rzecz święta.

– To jest ten moment, gdzie dziecko może zderzyć się z tą kulturą ludową,to jest nasza tożsamość, wieńce dożynkowe, teraz ośpiewywanie wieńców, chleba, to jest coś wspaniałego, gdzie w Europie czegoś takiego nie ma, jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie mamy silne KGW, OSP, możemy to dzieciom przekazywań i ważne, żeby dzieci to kontynuowały. – Widać, że ogromna praca i serce włożone przez panie i panów, dlatego jest co podziwiać dzisiaj naprawdę.

Wszystkie sołectwa Powiśla Dąbrowskiego przygotowały swoje wieńce dożynkowe. Każdy z nich o wyjątkowym kształcie, formie i wykonaniu. Każdy kosztował też mnóstwo czasu, energii i pracy. Jak wyliczyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy, przygotowanie ich wieńca to 500 godzin żmudnej pracy.

– Wykonałyśmy wieniec tradycyjny w kształcie korony, jest to bardzo ciężka i mozolna praca, bo zaczyna się od wykonania stelaża, później zbieranie wieńca od miesiąca czerwca, żeby zboże było bardzo dojrzałe, ładne, żeby później można było z czego ten wieniec uwić. Spotykamy się parę członkiń z Koła Gospodyń Wiejskich i najpierw przygotowujemy to zboże sortujemy, a później zaczynamy od wicia wieńca, jest to bardzo ciężka praca

– przyznała prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy Krystyna Kupiec.

XIII Święto Powiśla Dąbrowskiego, dożynki powiatowe i targi gospodarcze odbyły się w Gminnym Ośrodku Wodnych Radgoszcz-Narożniki.

Radio RDN Małopolska patronowała wydarzeniu.

Exit mobile version